Fethiye Kelebekler Vadisi’ne Nasıl Gidilir?

Fethiye Kelebekler Vadisi’ne Nasıl Gidilir? Neler Yapılır? Özellikleri Nelerdir?

Fethiye Kelebekler Vadisi’ne Nasıl Gidilir?

Büyüleyici bir doğal güzelliğe sahip olması ile ün kazanan Kelebekler Vadisi, Fethiye’nin Ölüdeniz beldesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Muğla’nın cenneti anımsatan köşelerinden olan vadi, 80’den fazla kelebek türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Kelebekler Vadisi’ne ulaşmak için ilk olarak şehir merkezinden Fethiye’ye giden ulaşım araçları kullanılmalıdır. Yaklaşık 135 kilometrelik yolculuğun ardından Fethiye’ye ulaştığınızda Kelebekler Vadisi’ne gitmek için karayolu ya da tekneleri kullanabilirsiniz. İlçe merkezi ile vadi arası mesafe yaklaşık 32 kilometredir.

Kelebekler Vadisi’ne yürüyüş ile ulaşmak da mümkündür. İlçe merkezindeki otogardan hareket eden Faralya minibüslerini tercih ederek vadinin üst kısmına kadar gelebilirsiniz. Bu noktadan sonra yürüyerek vadiye ulaşabilirsiniz. Ancak Kelebekler Vadisi’ne yürüyerek ulaşmak zordur ve mutlaka bir rehber eşliğinde hareket edilmesi tavsiye edilmektedir. Kelebekler Vadisi’ne gitmek isteyenlerin tekneleri tercih etmeleri önerilmektedir.

Fethiye Kelebekler Vadisi Özellikleri Nelerdir?

İsmini coğrafyasında yaşam süren 80’i aşkın kelebek türünden alan Kelebekler Vadisi, çok sayıda endemik bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Doğası ile büyüleyen Babadağ’ın eteklerinde konumlanan vadi, kelebekler ve endemik bitki türlerinden dolayı dünya mirası olarak kabul edilmekte ve 1995 yılından itibaren 1. Derecede Doğal Sit Alanı olarak koruma altında bulunmaktadır.

Doğanın görsel bir şölen sunduğu Kelebekler Vadisi’nin çevresi 350 metreyi bulan sarp kayalıklar ile çevrilidir. Ekolojik açıdan önemli bir değer olan vadide yerleşim yeri bulunmadığından doğasını korumayı başarmaktadır. Kelebekler Vadisi’ni keşfetmek isteyen kişiler Ölüdeniz’den hareket eden teknelere binerek vadiye ulaşabilmektedir. Tekneler günde sadece 3 defa servis yapmaktadır.

Fethiye Kelebekler Vadisi’nde Neler Var?

Bakir yapısını koruyan ve adeta doğanın tüm ihtişamını gözler önüne seren Kelebekler Vadisi, ziyaretçilerin çeşitli aktiviteler yapabilmelerine olanak sağlamaktadır. Ziyaretçiler Kelebekler Vadisi’ne ulaştıktan sonra atmosferin büyüsüne kapılarak doğa ile iç içe vakit geçirebilmekte ve aktivitelere katılabilmektedir. Kelebekler Vadisi gezisi, keşfedenlerin asla unutamayacakları bir hatıra olarak akıllara kazınmaktadır.

Kelebekler Vadisi’nde yapılabilecek aktivitelerin bazıları şu şekildedir:

 • 80’i aşkın kelebek türünü keşfetmek
 • Doğa gözlemciliği yapmak
 • Tekne turuna katılarak vadi çevresindeki doğal güzellikleri keşfetmek
 • Kabak Koyu’nda denize girmek
 • Yürüyüş parkurlarında keyifli bir doğa yürüyüşü yapmak
 • Yamaç paraşütü gerçekleştirmek
 • Manzara seyri
 • Fotoğraf çekmek

Fethiye Kelebekler Vadisi’nde Denize Girilir mi?

Kelebekler Vadisi’nde denize girilebilecek plaj bulunmaktadır. Vadinin masmavi ve berrak denizi, ziyaretçileri adeta yüzmek için teşvik etmektedir. Gün boyu vadinin güzelliklerini keşfetmek için yola koyulan kişiler; deniz, kum ve güneşin tadını çıkararak kısa bir mola verebilmektedir. Vadinin sessiz ve sakin yapısı, güneşin altında denizin tadını çıkarmak için mükemmel bir fırsat olmaktadır.

Kelebekler Vadisi Civarında Gezilebilecek Yerler

Kelebekler Vadisi, Fethiye’yi keşfetmek isteyenlerin mutlaka uğramaları gereken turistik noktalar arasında yer almaktadır. Vadi gezisini şekillendirmek ve rotayı genişletmek ise ziyaretçilerin tercihidir. Kelebekler Vadisi’ni keşfeden kişiler, hız kesmeden civardaki gezilecek yerleri de görebilmektedir.

Kelebekler Vadisi’nin civarında yer alan gezilebilecek yerler şu şekildedir:

 • Kabak Koyu: Kelebekler Vadisi denildiğinde akla ilk gelen yer Kabak Koyu’dur. Vadiye ulaşmak için tekne turlarını kullanan kişiler, ilk olarak Kabak Koyu’na ulaşmaktadır. Denize girmek için elverişli bir ortam sunan koy, sessiz ve sakin yapısı ile dikkat çekerken yaz geceleri renkli görüntülere şahit olmaktadır.
 • Babadağ: Eteklerinde vadiyi barındıran Babadağ, mavi ve yeşilin her tonunu benzersiz bir uyum ile sizlere sunmaktadır. Enfes bir manzaraya sahip olan ve özellikle gün batımında romantik atmosferi ile dikkat çeken Babadağ, yamaç paraşütü için tercih edilen başlıca noktalar arasında yer almaktadır. Üstelik teleferik ile ulaşım sağlanabilmektedir.
 • Ölüdeniz: Kelebekler Vadisi, Ölüdeniz beldesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olan Ölüdeniz, berrak ve duru denizi ile dikkat çekmektedir. Özellikle yaz aylarında eğlenceli ve keyifli bir atmosfere bürünmektedir.
 • Darboğaz Koyu: Sadece deniz yolu ile ulaşımın sağlanabildiği Darboğaz Koyu, bakir kalmış yapısı ve berrak denizi ile ön plana çıkmaktadır. Adeta bir akvaryumu andıran denizinde yüzme fırsatı sunan koy, oldukça sakin bir yapıya sahiptir. Tekne turları, Darboğaz Koyu’nda mola vermektedir.

Kelebekler Vadisi Yakınında Nerede Kalınır? Fethiye Villaları

Kelebekler Vadisi 1. Dereceden Doğal Sit Alanı olarak koruma altında bulunduğundan konaklama açısından yetersizdir. Bölgede konaklama tesislerinin inşa edilmesi yasaktır. Dolayısıyla Kelebekler Vadisi’nin doğal atmosferinde keyifli bir tatil geçirmek isteyenler yakın konumda yer alan konaklama seçeneklerinden yararlanmaktadır. Fethiye Villaları

VillaVillam, sektördeki 20 yılı aşkın tecrübesi ile birbirinden farklı konseptlere sahip villaların güvenli ödeme yöntemleri ile kiralanabilmesine olanak sağlamaktadır. Kelebekler Vadisi villa seçeneklerini listeleyerek günlük, haftalık ya da aylık periyotlarda kiralama yapmak istiyorsanız www.villavillam.com.tr adresini ziyaret edin!

 

Favori Listesi
Etbis QR Kod
Takipte Kal
Türsab Logo
Websitemiz Kredi Kartlı
Alışverişlerde 256 Bit SSL
Sertifikası ile Korunmaktadır.
Ssl
GÜVENLİ
ÖDE
2023 @ Tüm Hakkı Saklıdır. İzinsiz İçerik Kullanılamaz.BöcekSoft