Fethiye Saklıkent Kanyonu Nerede ve Nasıl Gidilir?
Fethiye Saklıkent Kanyonu

Fethiye Saklıkent Kanyonu, henüz 1980’li yıllarda keşfedilmiş doğal bir cazibe merkezidir. Otlarken kaçan keçisinin peşinden giden bir çoban bu eşsiz güzellikteki kanyonu keşfetmiş, ardından Çevre ve Orman Bakanlığı ile irtibat kurarak bölgenin turizm cennetine dönüşmesine öncülük etmiştir.

Çevre ve Orman Bakanlığı, 1989 senesinde bölgeyi ziyarete hazır hale getirmiş ve açılışını gerçekleştirmiştir. İlk dönemlerde yalnızca yerel halk tarafından ilgi gören bölge, 1990 senesinde TRT kanalında yayınlanan tanıtım filmi ile ülke çapında popülarite kazanmıştır. 1996 senesinde Saklıkent Milli Parkı adını alan bölge, ilerleyen dönemlerde ise tüm dünya çapından ziyaretçilerine ev sahipliği yapan bir turistik cennet haline gelmeyi başarmıştır.

Saklıkent Kanyonu Nerede?

Muğla ile Antalya il sınırları arasında bulunan Saklıkent Kanyonu, Muğla sınırları içerisinde bulunan Seydikemer ilçesine bağlıdır. Eşen Çayı’nın kolları arasındaki Karaçay tarafından meydana getirilmiş olan kanyon, Fethiye’nin en popüler turistik merkezlerinin başında gelen Ölüdeniz’e 1 saat uzaklıkta yer almaktadır.

Antalya şehir merkezine 50 kilometre mesafede bulunan Saklıkent Kanyonu, Fethiye merkezine 45 kilometre uzaklıkta konumlanmıştır. Kaş merkezinden kanyona olan yol mesafesi ise 64 kilometredir.

Saklıkent Kanyonu'na Nasıl Gidilir?

Saklıkent Kanyonu’na ulaşım şahsi araçlarla sağlanabildiği gibi toplu taşıma araçları ile de gerçekleştirilebilmektedir. Antalya ve Fethiye karayolu üzerinde bulunan tabelaların takip edilmesi şahsi araçlarla ulaşımı oldukça kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda Fethiye’de düzenlenen günübirlik tur organizasyonları ile de ulaşım sağlanabilmektedir.

Saklıkent Kanyonu’na toplu taşıma araçları ile gitmek için öncelikle Fethiye Otobüs Terminali’ne ulaşım sağlanmalıdır. Ardından Fethiye- Saklıkent minibüsleri ile yolculuk ederek kanyona ulaşmak mümkün olmaktadır. Bu minibüsler, her saatte bir kez olmak üzere hareket etmektedir. Yolculuk planlaması yaparken vakit kaybı yaşamamak adına bu duruma dikkat edilmesi önerilmektedir.

Saklıkent Kanyonu Özellikleri

Saklıkent Kanyonu, jeomorfolojik bir oluşumdur. Toros Dağları üzerinde yer alan kanyon bölgesinde birçok yayla bulunmaktadır. Aynı zamanda güneş ışınlarını engelleyecek yükseklikteki taş duvarları ile tüm ziyaretçileri kendine hayran bırakmaktadır. Bu duvarlar yaklaşık olarak 200-600 metre yüksekliğe sahiptir.

Günümüze kadar keşfedilen 16 mağarası ile Saklıkent Kanyonu’nun girişinde, yaklaşık yarım metre derinliğe sahip olan ve soğukluğu ile ünlü olan bir su yolu bulunmaktadır. Bu sudan geçerek başlayan yolculuk, ilerleyen bölgelerde yerini daha ılık ve şifalı olduğu kabul edilen termal sulara bırakmaktadır. Birçok ziyaretçi bu kükürtlü ve killi suları şişelere doldurarak yanlarında götürmektedir.

Saklıkent Kanyonu, yaklaşık olarak 18 kilometre uzunluğundadır. Birçok alanda demirler ile güçlendirilen köprüler bulunsa da yolun yarısından sonrası profesyonel tırmanış eğitimi olmayan kişiler için tavsiye edilmemektedir. Aynı zamanda yolculuğun tamamlanabilmesi için profesyonel tırmanış ekipmanlarının da bulunması da gerekmektedir.

Serin suları nedeni ile özellikle yaz aylarının çok sıcak geçtiği Temmuz ve Ağustos aylarında kalabalık olan Saklıkent Kanyonu, Mayıs ve Haziran ayı başlarında daha sakin olmaktadır. Bu dönemlerde soğuk suya girmek zor olsa da manzaranın tadını çıkarmak için en ideal zaman olarak tanımlanmaktadır.

Saklıkent Kanyonu’nun popülaritesi arttıkça özel işletmeciler de bölgeye çeşitli yatırımlar yapmıştır. Kanyon bölgesinde kayak tesisleri, balık terapisi, ağaç evler, rafting, bungee jumping, çamur banyosu, şelale manzaraları eşliğinde doğa yürüyüşleri ve kaya mezarı ziyaretleri gibi birçok imkan bulunmaktadır. Aynı zamanda restoranlar, büfeler ve gezi rehberi gibi hizmetler de sunulmaktadır.

Eşsiz güzellikteki manzarası ve tüm ziyaretçilerine hitap edecek aktivite imkanları ile Saklıkent Kanyonu, Fethiye gezilerinde mutlaka görülmesi gereken bir cazibe merkezidir. Her sene yaklaşık olarak 180 ila 210 bin ziyaretçiye ev sahipliği yapan kanyon, hafta sonu daha kalabalık olmaktadır. Bu nedenle doğa ile baş başa ve sakin bir gezi isteyen ziyaretçilerin hafta içi günlerini tercih etmeleri önerilmektedir.

Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti

Saklıkent Kanyonu giriş ücretleri, yaş gruplarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Yetişkin girişleri 13 TL, öğrenci girişleri ise 6.50 TL olarak ücretlendirilmiştir. Otomobillerin ücretli otopark kullanımı için belirlenen ücret ise 40 TL’dir. Haftanın tüm günlerinde turistlere ev sahipliği yapan Saklıkent Kanyonu, sabah 09.00 ve akşam 19.30 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Saklıkent Kanyonu’na Yakın Villa Kiralama

Saklıkent Kanyonu’na yakın konumlarda villa kiralama hizmetinden yararlanarak tatilden aldığınız hazzı daha üst seviyelere çıkartabilirsiniz. Şehir hayatının kalabalık ve gürültülü ortamlarından uzaklaşmak için yapacağınız tatillerde otel odasının dört duvarı arasında sıkışıp kalmak yerine tercihinizi villalardan yana kullanabilirsiniz. villavillam.com.tr tarafından sunulan Saklıkent Kanyonu villa kiralama hizmetinden yararlanarak en uygun fiyatlarla huzur dolu bir tatilin ilk adımını atabilirsiniz.

Saklıkent Kanyonu’na yakın kiralık villalar, farklı konsept ve standartlara sahip olduğundan fiyatları değişkenlik göstermektedir. Bütçenize en uygun seçimi yapmak için lüks ya da ekonomik kiralık villaları tercih edebilirsiniz. Ayrıca muhafazakar, deniz ve doğa manzaralı kiralık villalardan da yararlanabilirsiniz.  

Favori Listesi
Etbis QR Kod
Takipte Kal
Türsab Logo
Websitemiz Kredi Kartlı
Alışverişlerde 256 Bit SSL
Sertifikası ile Korunmaktadır
Ssl
GÜVENLİ ÖDE
2023 @ Tüm Hakkı Saklıdır. İzinsiz İçerik Kullanılamaz.BöcekSoft