Kelebekler Vadisi Özellikleri
Kelebekler Vadisi Özellikleri

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Kelebekler Vadisi; doğallığı, güzelliği ve olanakları ile adeta cennetten bir köşe olarak anılmaktadır. 80’i aşkın kelebek türünün yaşamını sürdürdüğü bölge, bu nedenle Kelebekler Vadisi adını taşımaktadır. Atmosferi ile unutulmayacak bir deneyim vadeden vadinin çevresi, karışık orman ile kaplıdır. Ölüdeniz ve Belcekız gibi popüler plajlara yakın olması da vadinin değerini artırmaktadır.

Babadağ’ın eteklerinde yer alan Kelebekler Vadisi, yüksekliği 350 metreyi bulan sarp kayalıklar ile çevrilidir. 1995 yılında 1. Derecede Doğal Sit Alanı olarak ilan edilen vadi, yapılaşmaya kapatılmıştır. Bu yüzden tüm doğallığı ve güzelliği ile keşfedilmeyi beklemektedir. İhtişamıyla ziyaretçilerini büyülemeyi başaran vadi, uluslararası düzeyde de ilgi görmekte ve her yıl binlerce kişiyi kendine çekmektedir.

Kelebekler Vadisi Nerede?

Kelebekler Vadisi, yaz aylarının vazgeçilmez duraklarından olan Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer almaktadır. Vadinin Fethiye ilçe merkezine uzaklığı ortalama 30 – 32 kilometredir. Ölüdeniz beldesi sınırları içerisinde bulunan vadi, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlamakta ve özellikle yaz aylarında adeta görsel bir şölen sunmaktadır.

Kelebekler Vadisi’ne Nasıl Gidilir?

Kelebekler Vadisi Fethiye’nin en güzel köşelerinden biri olmakla birlikte ulaşım için farklı yollar tercih edilebilmektedir. Vadiye ulaşmak için öncelikle Fethiye’ye ardından Ölüdeniz’e gelmeniz gerekmektedir. Ölüdeniz’den kalkan tekneler, yaklaşık 30 dakika sonra vadiye ulaşmanızı sağlamaktadır. Tekneler için ödediğiniz ücret aynı zamanda gelişi de kapsamaktadır. Ölüdeniz – Kelebekler Vadisi arasında seyahat gerçekleştiren tekneler, günde 3 sefer gerçekleştirmektedir. Yaz aylarında yoğunluğa bağlı olarak bu sayı artmaktadır.

Kelebekler Vadisi’ne kara yolu ile ulaşmak deniz yoluna göre biraz daha zorlayıcıdır. Bunun için öncelikle Ölüdeniz’e ulaşmanız gerekmektedir. Fethiye Otogarı’ndan hareket eden Faralya minibüslerini tercih edebilirsiniz. Minibüs ile ulaşım sağlarken Kelebekler Vadisi’nin yukarısında inmeniz gerekmektedir. Ardından aşağıya doğru yaklaşık 1 saatlik iniş gerçekleştirmelisiniz. Kelebekler Vadisi’ne kara yolu ile ulaşmayı tercih ederseniz mutlaka özel ayakkabı ve diğer ekipmanlara sahip olmalısınız. Ayrıca mutlaka bir rehber eşliğinde hareket etmeniz önerilmektedir.

Kelebekler Vadisi’ne Ne Zaman Gidilmeli?

Muğla’nın gözbebeği olan Kelebekler Vadisi, en yoğun günlerini tatil sezonunun başlaması ve mevsimsel şartların uygunluğu ile birlikte yaz aylarında yaşamaktadır. Kelebekler Vadisi’ni keşfetmek isteyen kişiler için en uygun dönem bahar ve yaz aylarıdır. Vadinin coğrafi koşulları dikkate alındığında kış aylarında ve yağışlı günlerde yapılacak keşif tehlikeli olabilmektedir.

Kelebekler Vadisi’nde Yapılabilecek Aktiviteler

Büyüleyici bir doğal güzelliğe sahip olan Kelebekler Vadisi, yıllardır tatilcilerin en çok rağbet gösterdikleri alanların başında gelmektedir. Vadinin Ölüdeniz’e yakın olması, yapılabilecek aktivite sayısını artırmakta ve dolayısıyla daha da cezbedici hale getirmektedir. Kelebekler Vadisi’nde yapılabilecek aktivite sayısı bir hayli fazladır.

  • Doğa Yürüyüşü ve Gözlemciliği

80’i aşkın kelebeğe ev sahipliği yapmasından dolayı 1980’li yıllardan günümüze kadar Kelebekler Vadisi olarak anılmaya başlayan bu güzel destinasyon, doğa yürüyüşü ve gözlemciliği açısından bulunmaz bir cevherdir. Çevresi tamamen ağaçlarla kaplı olan vadi, doğal yapısını günümüze kadar korumayı başarmıştır. Yürüyüş sırasında doğanın insanlara sunmuş olduğu güzellikler görülebilmekte ve kelebek türleri görülebilmektedir. Vadi içerisinde bulunan şelale de keşif sırasında alınan hazzı artırmaktadır.

  • Fotoğrafçılık

Kelebekler Vadisi’nde yapılabilecek aktivitelerin başında fotoğrafçılık gelmektedir. Vadiyi keşfeden yerli ve yabancı turistler, bu doğal güzelliği kayıt altına alarak anılarını ölümsüzleştirmektedir. Rotanın keşfi sırasında karşılaşılan kelebekler fotoğrafların daha da anlamlı hale gelmesini sağlamaktadır. Kişiler ayrıca Ölüdeniz’e panoramik bir açıdan bakma fırsatını da yakalamaktadır.

  • Kamp

Kelebekler Vadisi’nin doğallığı günümüze kadar bozulmadan gelmiştir. Coğrafi koşullardan dolayı kolay ulaşım sağlanamamakta ve dolayısıyla yapılaşmadan uzak kalmaktadır. Kelebekler Vadisi’nde doğanın tadını daha fazla çıkarmak isteyenler günübirlik kamp yapabilmektedir.

  • Yüzmek

Babadağ’ın arasında kalan Kelebekler Vadisi, aynı zamanda sessiz ve sakin bir plaja sahiptir. Kelebekler Vadisi’nde yapılabilecek aktiviteler arasında mutlaka yüzmek yer almalıdır. Berrak ve temiz bir suya sahip olan deniz, nispeten soğuk olmasına karşın keyifli anlar vadetmektedir.

  • Tekne Turları

Kelebekler Vadisi’ni keşfettikten sonra bölgedeki diğer güzelliklere doğru rota oluşturabilirsiniz. Tekne turları, Kelebekler Vadisi başta olmak üzere bölgenin diğer doğal güzelliklerinin de dahil olduğu bir rota oluşturarak keyifli bir deneyim yaşatmaktadır. Tekne turları sırasında keşfedilen yerler arasında Nicolas Adası, Deve Plajı, Akvaryum Koyu, Soğuk Su ve Mavi Mağara bulunmaktadır.

Kelebekler Vadisi’ne Yakın Villa Kiralama

Coğrafi koşullardan dolayı Kelebekler Vadisi’nde konaklama imkanı sınırlıdır. Uygun fiyatlara lüks ev konforuna sahip olarak tatil keyfinizi doruklara çıkarmak için Kelebekler Vadisi’ne yakın villa kiralama hizmetinden yararlanabilirsiniz. Villavillam.com.tr adresinde listelenen Fethiye villa kiralama seçenekleri; Kelebekler Vadisi’nin yanı sıra diğer doğal güzelliklere, eğlence mekanlarına ve mağazalara yakındır. Villaları günlük, haftalık veya aylık olarak kiralayarak keyifli bir tatilin kapılarını aralayabilir ve aynı zamanda Kelebekler Vadisi’ni keşfedebilirsiniz!

Favori Listesi
Etbis QR Kod
Takipte Kal
Türsab Logo
Websitemiz Kredi Kartlı
Alışverişlerde 256 Bit SSL
Sertifikası ile Korunmaktadır
Ssl
GÜVENLİ ÖDE
2023 @ Tüm Hakkı Saklıdır. İzinsiz İçerik Kullanılamaz.BöcekSoft