Akbük Koyu Nerede ve Nasıl Gidilir?
Akbük Koyu Nerede ve Nasıl Gidilir?

Akbük Koyu, Ege’nin eşsiz manzaralarını gözler önüne seren ve ziyaretçilerine doğa ile iç içe vakit geçirebilme fırsatı sunan bir destinasyondur. Gökova Körfezi’nin incisi konumunda olan koy, ağaçların yeşilliğinin denizin maviliğiyle birleştiği muazzam bir atmosfere sahiptir. Yıl boyunca özellikle günübirlik ziyaretçilerin odağında bulunmaktadır. Keşfedilmesi gereken doğasının yanı sıra sunduğu aktivite olanaklarıyla da adından sıkça söz ettirmektedir.

Akbük Koyu Nerede?

Akbük Koyu, Muğla’nın Menteşe ilçesinde yer almaktadır. Şehir merkezinin yaklaşık 50 kilometre güneybatısında konumlanan koy, eşsiz doğası ve keyifli atmosferiyle ziyaretçilerine harika anlar sunmaktadır. Türkiye’nin saklı cennetleri arasında gösterilmesinin yanı sıra Gökova’nın en güzel koylarından biri konumundadır. Menteşe ilçesine bağlı Sarnıç köyü sınırları içerisinde bulunmakta olan koy, tertemiz denizi, yeşil ağaçları ve görülmeye değer manzaralarıyla dikkat çekmektedir.

Akbük Koyu, Gökova Körfezi’nin kuzeyinde yer alırken güneyden Marmaris, doğudan Kıran ve batıdan Alatepe ile çevrilidir. Bağlı bulunduğu Sarnıç köyüne yaklaşık olarak 10 kilometre uzaklıktadır. Yer aldığı konumundan ötürü civardaki yerleşim yerlerinden ulaşımı oldukça kolaydır. Kamp alanları, mesire yerleri, plajları, beachleri ve konaklama tesisleriyle ziyaretçilerine birbirinden farklı imkanlar sunan Akbük Koyu, Muğla’nın keşfedilmesi gereken destinasyonları arasında yer almaktadır.

Akbük Koyu’na Nasıl Gidilir?

Akbük Koyu’na ulaşımlar, farklı rotalar üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Rota seçeneklerinden ilki Muğla - Akyaka - Akbük güzergahıdır. İkincisi ise Muğla - Milas - Ören - Akbük rotasıdır. Genellikle sunduğu manzara olanaklarından ötürü ilk güzergah tercih edilmektedir. Koya direkt ulaşım sağlanabilen herhangi bir minibüs veya dolmuş olmadığı için yolculuklar, şahsi veya şehir merkezinden kiralanabilen araçlar ile yapılabilmektedir.

Akbük Koyu’na ulaşımlarda en sık tercih edilen rotada, ilk önce şehir merkezinden Akyaka’ya ulaşım sağlanmalıdır. Buna göre Muğla’nın merkezinden Kötekli yönüne doğru, Uğur Mumcu Bulvarı’nı güney istikametine devam ederek yaklaşık 20 dakika sürecek olan Akyaka’ya ulaşılmalıdır. Akyaka’ya geldikten sonra güzergaha batı yönünden devam edilmelidir. Tamamen asfalt olan bu yol, virajlarıyla ünlüdür. Bu nedenle Akyaka ile Akbük arası yolculuklarda dikkatli olunması tavsiye edilmektedir. Akbük tabelalarını takip ederek yaklaşık 25 kilometre yol kat ettikten sonra koya ulaşım sağlanabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Akdeniz'in Büyülü Sularında Dalış

Akbük Koyu’nda Neler Yapılır?

Muğla’nın ünlü doğal güzelliklerinden biri olan Akbük Koyu, sunduğu aktivite olanaklarıyla birlikte ziyaretçilerine unutulmaz anlar vadetmektedir. Çevresinin tamamen ormanlık ağaçlarla kaplı olduğu koy, bu bakımdan oksijen açısından oldukça zengindir. Yeşilin maviye kavuştuğu büyüleyici bir destinasyon olması, Akbük Koyu’nu aktivite seçenekleri açısından cazip kılmaktadır.

Akbük Koyu’nda yapılabilecek aktivite olanaklarından şüphesiz ilki yüzmedir. Koy çevresi birbirinden keyifli plaj ve beachlerle çevrilidir. Akbük Koyu Halk Plajı, bunlar arasında en ünlüsüdür. Denizinin sığ ve dalgasız olması sebebiyle çocuklu ailelerin de rahatlıkla tercih edebileceği plajda şezlong, şemsiye, duş, soyunma kabini, kafe, restoran ve bar gibi olanaklar bulunmaktadır. Berrak ve tertemiz denizinde gün boyunca yüzme keyfi sunan Akbük Koyu, aynı zamanda şnorkelli dalışlar için de uygundur. Akbük Koyu’nun çevresi yeşil ağaçlarla kaplı patikalarla dolu olduğu için bu bağlamda doğa yürüyüşleri için de cazip bir destinasyondur. Özellikle profesyonel fotoğrafçılar, Akbük Koyu’nun sunduğu eşsiz manzarayı ölümsüzleştirebilmek amacıyla yılın farklı dönemlerinde bu bölgeyi tercih etmektedir.

Konaklama bakımından da birçok seçeneğin bulunduğu Akbük Koyu’nda pansiyon, otel, villa ve kamping alanları yer almaktadır. Doğa ile daha iç içe olmak isteyenlerin kamping alanlarını tercih edebilecekleri Akbük Koyu’nda lüks bir tatilin tadını çıkarmak için de uygun seçenekler bulunmaktadır. 

İlginizi çekebilir: Antalya - Fethiye Likya Yolu, En İyi Yürüyüş Rotası Likya Yolu

Akbük Koyu Çevresinde Neler Var?

Akbük Koyu çevresinde keşfedilmeyi bekleyen birçok destinasyon bulunmaktadır. Özellikle İtfaiye Koyu, sunduğu manzara ve aktivite olanaklarıyla Akbük’ü aratmayacak niteliklere sahiptir. Akbük’ün sahil yolunu takip ederek ulaşılabilen İtfaiye Koyu bünyesinde herhangi bir tesis olmadığı için daha bakir ve sakin bir yapıda ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Olası orman yangınlarını kontrol altında tutmak amacıyla itfaiyeler için ayrılmış yoldan ulaşılabilen koyun adı da buradan gelmektedir.

Akbük Koyu, Gökova Körfezi bünyesinde yer aldığı için çevresi tamamen deniz ve yeşil ağaçlarla kaplıdır. Koya yakın konumda bulunan Sarnıç Şelalesi, görülmeye değer manzaralar sunmaktadır. Bunun yanı sıra Ören Paraşüt Tepesi, Keramos Antik Kenti ve Kerimoğlu Türküsü Evi, Akbük Koyu gezileri sırasında aynı gün içerisinde keşfedilebilecek yerler arasında öne çıkmaktadır.

İlginizi çekebilir: Antalya Kaş Gezilecek Yerler, Kaş Gezi Rehberi

Eğer Akbük Koyu ilginizi çektiyse tatilinizi orada geçirebilirsiniz. Kiralık villa hizmeti alarak eşsiz güzellik karşısında konforlu bir tatil yapabilirsiniz.

Favori Listesi
Etbis QR Kod
Takipte Kal
Türsab Logo
Websitemiz Kredi Kartlı
Alışverişlerde 256 Bit SSL
Sertifikası ile Korunmaktadır
Ssl
GÜVENLİ ÖDE
2023 @ Tüm Hakkı Saklıdır. İzinsiz İçerik Kullanılamaz.BöcekSoft