Antalya Kaş Gezilecek Yerler, Kaş Gezi Rehberi

Antalya Kaş Gezilecek Yerler: Kaş Gezi Rehberi
Antalya Kaş Gezilecek Yerler, Kaş Gezi Rehberi

Doğal güzellikleri ile dünya çapında ün kazanan Kaş, stratejik ve önemli konumundan dolayı Antik Çağ’dan günümüze kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Mavi bayraklı plajları, antik kent kalıntıları ve olabildiğince geniş bir coğrafyaya uzanan çam ağaçları ile ziyaretçilerini adeta doğanın beşiğinde sallayan Kaş’ta keyifli vakit geçirmek için farklı seçenekleriniz bulunmaktadır.

Yıl genelinde yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından olan Antalya Kaş’ta kendinizi serin berrak sulara bırakabilir veya doğal alanların içerisinde gizlenmiş antik yapıları keşfedebilirsiniz. Kendisine has coğrafyası ile ziyaretçilerini büyülemeyi başaran bu destinasyon, Türkiye’deki en özel ve güzel turizm merkezleri arasında yer almaktadır.

Kaş’ta Gezilecek Yerler

Gezilmesi ve mutlaka görülmesi gereken yerler bakımından oldukça zengin olan Kaş, ziyaretçilerine farklı tatil seçenekleri vaat etmektedir. Şehir hayatının kalabalığından ve gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler için en ideal tercihlerden olan bu destinasyonda mavi bayraklı plajları, doğal oluşumları, antik kalıntı ve şehirleri keşfedebilirsiniz.

 1. Felen Yaylası

  İlçe merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta konumlanan ve sınırları içerisinde Phellos Antik Kenti’ni barındıran Felen Yaylası, yeşilliklerin arasında gizlenen tarihi kalıntıları ile ün kazanmıştır. Çevresine göre daha yüksek bir konumda bulunan yayla; doğa gözlemciliği, manzara seyri ve fotoğrafçılık için uygun bir ortam sunmaktadır. Bakir yapısını korumaya devam ederken içerisinde işletme bulunmamaktadır. Doğallığın sonuna kadar hissedildiği Felen Yaylası, yaz aylarındaki serin atmosferiyle de dikkat çekmektedir.

 2. Kaleköy Limanı

  Kaş’taki Kaleköy Kasabası’nda yer alan limanın ilçe merkezine olan uzaklığı yaklaşık 7 kilometredir. MÖ 4. yüzyıldan beri yerleşim yeri olarak kullanılan kasabada bölge halkı geçimini deniz ticareti ile sağlamıştır. Bu yüzden Kaleköy Limanı uzun yıllar boyunca aktif olarak kullanılmış ve bölge halkının zenginleşmesine olanak sağlamıştır. Doğal ve tarihi güzelliklerin bir arada bulunduğu Kaleköy, Simena Antik Kenti’ne de ev sahipliği yapmaktadır.

 3. Aslanlı Mezar

  Aslanlı Lahit ya da bir diğer ismiyle Aslanlı Mezar, Kaş’ın merkezinde Uzun Çarşı mevkiinde yer almaktadır. İlçeyi ziyaret eden neredeyse her kişinin fotoğraf çektirdiği lahit bölgenin simgesi haline gelmiştir. Likya döneminde yapılırken MÖ 6. yüzyıla tarihlenmektedir.

  Aslanlı Mezar’ın üzerinde bulunan kabartmalı figürler çağlar öncesinden günümüze kadar ulaşabilmiştir. Bulunduğu bölgeyi fazlasıyla etkileyerek hediyelik eşya ve ürünlerde yerini almıştır.

 4. İslamlar Köyü

  Tüm doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini selamlayan İslamlar Köyü’nün Kaş ilçe merkezine olan uzaklığı 33 kilometredir. Daha çok tatil köyü olarak rağbet görmekte ve her yıl binlerce turistin konakladığı yer olmaktadır. Yeni yapılan konaklama alanları doğal ortamı bozmayacak şekilde tasarlanmıştır. Patara, Akçagerme ve Kaputaş plajlarına çok yakın olması tercih edilmesindeki en büyük etkendir.

 5. Aperlai Antik Kenti

  Antalya Kaş’ın Sahilkılıçlı Mahallesi’nde yer alan ve tarihi MÖ 5. yüzyıla kadar uzanan Aperlai Antik Kenti, dağlık bir alan üzerine kuruludur ve etrafı ağaçlar ile çevrilidir. Kara yolundan ulaşmak isteyenlerin zorlu bir parkuru geçmesi gerektiğinden daha çok tekne turları ile ziyaret edilmektedir. Tarihi güzellikleri keşfetmek kolay olmadığından bozulmadan günümüze kadar ulaşabilmiştir. Doğal ortamın tadını çıkarmak ve esintinin getirdiği deniz kokusu eşliğinde manzara seyretmek isteyenler için vazgeçilmezdir.

 6. Kıbrıs Kanyonu

  Kıbrıs Kanyonu, doğanın yıllar boyunca ince ince işlediği güzelliklerdendir. İlçe merkezine yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta Sütleğen köyü sınırları içerisinde bulunan kanyonun yürüyüş yolundan ilerlendiğinde şelale ve göletler ile karşılaşılmaktadır. Toplam 16 kilometre uzunluğa sahip olmakla birlikte yaklaşık 5 kilometrelik bölümü yürüyüş yolu olarak düzenlenmiş ve turizme kazandırılmıştır. Kanyonu keşfedecek kişilerin mutlaka rehber ile hareket etmeleri önerilmektedir.

 7. Simena Antik Kenti

  Antalya ilinde Demre ve Kaş’ın ortasında yer alan Simena Antik Kenti, Likya Birliği’nin en değerli ve özel liman kentlerinden biri olmasına karşın Roma Dönemi’nde bağımsızlığını elde etmiştir. MÖ 4. yüzyıla tarihlenen kent, günümüze kadar ulaşmayı başarmış kalesi ile tanınmaktadır. Antik kenti keşfeden kişiler, kekik kokusunun hakim olduğu atmosferde Kekova Adası manzarasını seyredebilmektedir.

 8. Uzun Çarşı

  Kaş ilçe merkezinde yer alan ve yıllardır ticaretin sürdürüldüğü Uzun Çarşı, bölge halkı kadar turistlerin de ilgisini çekmektedir. Ziyaretçiler çarşı gezisi sırasında bölgeye özgü hediyelik eşyaları satın alabilmekte ve ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Çarşının giriş kısmında minyatür eve benzeyen Aslanlı Lahit’i görmek mümkündür.

 9. Antiphellos Antik Kenti

  MÖ 4. yüzyılda kurulan ve o dönemlerde Habesos olarak adlandırılan Antiphellos Antik Kenti, deniz manzarasına sahip tiyatrosu ile ziyaretçilerini mest etmektedir. Yaklaşık 4 bin kişilik kapasiteye sahip olan tiyatro, restorasyon çalışmalarının ardından turizme kazandırılmıştır. Antik kenti keşfeden kişiler, tiyatroda kısa bir mola vererek manzarayı seyretmektedir. Tarih dolu bir atmosfer solumak isteyenler Antiphellos Antik Kenti’ni mutlaka keşfetmelidir.

 10. Kaş Marina

  Antik Çağ’dan günümüze kadar liman kenti olarak işlev gören Kaş’ta yer alan marinanın ilçe merkezine olan uzaklığı 1.5 kilometredir. 150 adet yatın aynı anda konaklayabildiği marina modernliği ile dikkat çekmektedir. Marinanın çevresi ise ziyaretçilerin keyifli vakit geçirebileceği işletmeler ile çevrilidir. Ziyaretçiler marinanın sahil yolunda yürüyüşlerini gerçekleştirebilmekte ve yat kulübü, mağaza, restoran ve kafelerde vakit geçirebilmektedir.

 11. Kaputaş Plajı

  Kaş’ın en ünlü plajı olarak bilinen Kaputaş Plajı, Antalya ile Kalkan arasında konumlanırken uzunluğu yaklaşık 7 kilometredir. Etrafı dağ ile çevrili olmasına karşın ulaşımı kolaydır ve ziyaretçilerine doğal bir atmosfer sunmaktadır. Keyifli bir tatil geçirmek isteyenler Kaputaş Plajı’nın serin sularına kendilerini bırakabilmektedir.

 12. Patara Plajı

  Toplam 12 kilometre uzunluğu ile her yıl binlerce turistin mükemmel bir tatil yaşamasına fırsat sunan Patara Plajı, aynı zamanda caretta carettalara da ev sahipliği yapmaktadır. Sığ denizi çocuklar ve iyi derecede yüzme bilmeyenler için uygun şartlar sunarken plajı sarı renge sahip incecik kumla kaplıdır.

 13. Saklıkent Kanyonu

  Kayıp Şehir ve Saklı Vadi isimleriyle de bilinen Saklıkent Kanyonu, toplam 18 kilometre uzunluğa sahiptir. 300 metre derinliğindeki kanyon ziyaretçilerine keyifli ve aynı zamanda gizemli bir gezi imkanı sunmaktadır. Avrupa’nın en uzun üçüncü kanyonu olması ise bir diğer önemli özelliğidir.

 14. Patara Ören Yeri

  Tarihi MÖ 8. yüzyıla kadar uzanan Patara Antik Kenti, Likya’nın en önemli şehirleri arasında gösterilmektedir. Çok geniş bir alana yayılan kent, ören yeri olarak koruma altındadır. Son zamanlarda yapılan kazı çalışmaları sırasında dünyanın en eski deniz feneri gün yüzüne çıkarılmıştır. Antik kent Patara Plajı’na yakın olduğundan çok fazla tercih edilmektedir.

 15. Xanthos Antik Kenti

  Xanthos Antik Kenti, bölge tarihine ışık tutan yazıtlarından dolayı şehrin en önemli antik kentlerinden biri olarak değerlendirilmektedir. Antik kent kazısı sırasında Anadolu, Yunan, Roma ve Bizans uygarlıklarına ait izlere rastlanmış ve bunlar koruma altına alınmıştır. Likya diline ait çarpıcı örnekleri de barındıran antik kent, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

 16. Çukurbağ Yarımadası

  Kaş ilçe merkezinden yürüyerek kısa sürede ulaşılabilen Çukurbağ Yarımadası, el değmemiş doğası ve deniz ile bütünleşmiş yapısıyla dikkat çekmektedir. Yol boyunca bir tarafın yeşillik, diğer tarafın masmavi deniz ile çevrili olduğu güzergah, adeta ziyaretçilerinin ruhuna temas etmekte ve dinlendirici bir etki yaratmaktadır.

 17. Mavi Mağara

  Gün ışığının olduğu saatlerde mavi ve fosforlu bir renge bürünen yapısıyla ün kazanan Mavi Mağara, Kaş ilçe merkezine yaklaşık 18 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. 1972 yılında keşfedilen mağarada eski zamanlarda fokların yaşadığı bilinmektedir. İç ve dış olmak üzere iki galerisi bulunurken berraklığı ile adeta bir akvaryumu andırmaktadır.

İlginizi çekebilir: Antalya Safari Turu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Antalya Kaş’ta Neler Yapılır?

Güzelliği ile hafızalardan silinmeyecek bir tatil fırsatı sunan Kaş, ziyaretçiler için farklı aktivite seçenekleri barındırmaktadır. Deniz, kum ve güneşin eşsiz uyumunu gün boyu hissedeceğiniz bir tatilin yanı sıra antik kentleri gezebilir, tarihi havayı soluyabilirsiniz.

Kaş’ı çevreleyen deniz berrak ve bir o kadar temiz olduğundan dalış için çok elverişlidir. Dalış tutkunları, aktivite sırasında zengin su altı çeşitliliğini gözlemleyebilmekte ve hatta carettalar ile yüzme şansını yakalayabilmektedir. Üstelik başta Kekova olmak üzere birçok farklı noktada kano yapmak da mümkündür.

Doğanın tüm güzelliklerini cömertçe yansıtan Kaş, heyecan ve adrenalin dolu aktiviteler için de uygun şartlar barındırmaktadır. Doğanın uzun yıllar boyunca ince ince işlediği kanyonlarda trekking, tırmanış ve doğa gözlemciliği yapılabilmektedir. Aksiyon dolu aktiviteler listesi paraşüt ve tekne turu ile devam etmektedir.

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından tercih edilen Kaş, ziyaretçilerinin keyifli vakit geçirebilecekleri işletmelere de sahiptir. Ziyaretçiler farklı konseptlere sahip restoran, kafe ve barlarda eğlenceli anlar yaşayabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Antalya'da Görülmesi Gereken Milli ve Tabiat Parkları

Antalya Kaş’ta Ne Yenir?

Her geçen gün popülerliğini artıran Kaş, yeme ve içme çeşitliliği olarak da ön plana çıkmaktadır. Kahvaltıdan akşam yemeğine, mezelerden aperatiflere kadar zengin bir menü sunan işletmelerde bölgeye özgü ürünleri tadarak gününüzü daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Antalya Kaş’ta restoranların menüleri genellikle sebze ve balık yemekleri üzerinedir. Çağlar boyunca liman olarak işlev gören ilçe, balık açısından zengindir. Her gün taze olarak avlanan balıklar özel yöntemler ile pişirilerek sofralardaki yerini almaktadır. Balıklara Akdeniz’e özgü bitkilerden yapılmış aperatif ve salatalar eşlik etmektedir. Aynı zamanda kırmızı et restoranları da hizmet vermektedir.

İlginizi çekebilir: Antalya'da Kamp Yapılacak Yerler

Antalya Kaş’ta Villa Nereden Kiralanır?

Antalya Kaş’ta villa kiralamak için villavillam'ı tercih edebilirsiniz. Müşteri memnuniyetinin ön planda tutulduğu hizmetten yararlanarak farklı villa seçeneklerini listeleyebilir, tatiliniz için en uygun tercihi yapabilir ve kendinizi şımartabilirsiniz. Birbirinden farklı özelliklere sahip olan villalar, standartlarına göre fiyatlandırılmaktadır.

Antalya Kaş’ta kiralık villa seçenekleri misafirlerin istek ve taleplerine göre şekillendirilmiştir. İlçenin farklı noktalarında kiralayabileceğiniz villalar ile tatil keyfinizi daha konforlu hale getirebilirsiniz. Üstelik tüm bu fırsatlardan uygun fiyatlarla yararlanma şansınız da bulunuyor.

Favori Listesi
Etbis QR Kod
Takipte Kal
Türsab Logo
Websitemiz Kredi Kartlı
Alışverişlerde 256 Bit SSL
Sertifikası ile Korunmaktadır
Ssl
GÜVENLİ ÖDE
2023 @ Tüm Hakkı Saklıdır. İzinsiz İçerik Kullanılamaz.BöcekSoft