Yamaç Paraşütü Nedir? Türkiye'de Yamaç Paraşütü Yapabileceğiniz Yerler

Yamaç Paraşütü Nedir? Türkiye'de Yamaç Paraşütü Yapabileceğiniz Yerler
Yamaç Paraşütü Nedir? Türkiye'de Yamaç Paraşütü Yapabileceğiniz Yerler

Ekstrem spor dalları, her geçen gün ülkemizde ve dünya çapında daha popüler hale gelmektedir. Bu spor dallarının başında ise yamaç paraşütü etkinliği yer almaktadır. Adrenalin ve macera tutkunlarının vazgeçilmez aktivitelerinden olan yamaç paraşütü, ülkemizde özellikle Fethiye’de ilgi görmektedir.

Yamaç Paraşütü Nedir?

İngilizcede “paragliding” olarak adlandırılan ve katılımcıların rüzgar ile adeta dans ederek gerçekleştirdikleri yamaç paraşütü, 1980’li yıllarda bulunmuştur. Yamaç paraşütünü gerçekleştirmek için yükseltinin fazla olması gerekmektedir. Dağ ya da yamaç gibi yükseltisi fazla olan noktalardan hız kazanarak atlayan katılımcılar, gökyüzünde keyifli bir yolculuğa çıkmaktadır.

Yamaç paraşütünü gerçekleştirmek için uygun noktaların tercih edilmesi çok önemlidir. Kas gücü ile hız kazanarak yükseltiden kendini bırakan katılımcıya rüzgar eşlik etmektedir. Turistik açından da öneme sahip olan yamaç paraşütüne sporcular kadar yerli ve yabancı turistler de ilgi göstermektedir. Tecrübeli ve alanında uzman kişilerin yardımı ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Yamaç paraşütü için uygun şartlar sağlayan beldelerde bu deneyimi yaşamak isteyenlere profesyoneller tarafından bilgilendirme yapılır ve pilotlar eşliğinde bu deneyimi yaşamaları sağlanır.

16 yaşından büyük her kişinin katılabildiği yamaç paraşütü ile profesyonel olarak ilgili olmayan kişiler, uçuş sırasında pilotun yönlendirmelerinden çıkmamalıdır. Can yeleği ve kask gibi temel materyallerin kullanılması zorunlu iken uçuş öncesinde hava durumunun elverişli olması gerekmektedir.

16 yaşından küçük bireyler için aile izni gerekirken 105 kilodan fazla olanlar, astım hastaları, kalp hastaları, hamileler ve yükseklik korkusu bulunanların yamaç paraşütüne katılması yasaktır.

 

Yamaç Paraşütü Nerede ve Ne Zaman Yapılır?

Türkiye, dağları ve yamaçları ile yamaç paraşütü için elverişli bir ülkedir. Ülkemizde tatil beldelerinden büyük şehirlere kadar uzanan birçok noktasında bu aktiviteyi gerçekleştirmek mümkündür. 4.000 – 5.000 metre yüksekliklere kadar çıkabilen noktalardan yamaç paraşütü yapılarak adrenalin dolu dakikalar yaşanabilmektedir. Türkiye’de yamaç paraşütü için en çok tercih edilen noktaları aşağıda bulabilirsiniz.

Antalya

Doğal güzellikleri ile ön plana çıkan ve her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan Antalya, yamaç paraşütü için de uygun olanaklar sunmaktadır. Kaş, Alanya ve Konyaaltı rotaları yamaç paraşütü için elverişli bir ortam vadetmektedir. Dağ ve yamaçlardan kendinizi gökyüzüne doğru bıraktığınızda deniz ve gökyüzünün tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Muğla (Fethiye)

Yamaç paraşütü için en çok ilgi gören rotaların başında gelen Babadağ, Fethiye Ölüdeniz’de bulunmaktadır. Toplam 3 adet piste sahip olan Babadağ, Ölüdeniz’e yaklaşık 45 dakika uzaklıkta yer alırken aynı zamanda Türkiye’deki ilk yamaç paraşütü aktivitelerine de ev sahipliği yapmıştır. Adrenalin tutkunları 1.700 – 1.900 metre yükseklikten yamaç paraşütü yaparak nefes kesen bir aktiviteye katılabilmektedir. Ayrıca Marmaris’te de yamaç paraşütü yapılabilmektedir.

İzmir (Bozdağ)

Yamaç paraşütü açısından elverişli noktalardan biri olan Bozdağ, İzmir’in Ödemiş ilçesinde yer almaktadır. Amatör ve profesyonel sporcular tarafından sıkça tercih edilen Bozdağ’da uçuşun ardından bir spor sahasına inilmektedir.

 

Yamaç Paraşütü Ücretleri

Yamaç paraşütü ücretleri, etkinliğin yapılacağı döneme ve lokasyona bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Turistik merkezler ve yaz sezonu içerisinde yapılan atlayışlarda, ücretler normale göre daha yüksektir. Aynı zamanda kişinin profesyonel ya da amatör olup olmadığı, ilave ders ve etkinliklere katılıp katılmayacağı gibi unsurlara bağlı olarak da fiyat aralıklarında değişiklikler görülmektedir.

Ücretleri etkileyen bir diğer faktör ise tercih edilen eğitmenin belirlediği fiyat aralığıdır. Kullanılan ekipmanlar, katılımcı sayısı ve organizasyonu düzenleyen işletmenin fiyat politikasına bağlı olarak farklı ücretlendirmeler yapılmaktadır.  

Yamaç Paraşütü Güvenilir mi?

Yamaç paraşütü, diğer tüm spor dalları ile aynı oranda risk taşıyan bir ekstrem spordur. Atlayış öncesinde verilen eğitimler, brifingler ve tandem atlayışı sırasında yapılan pratikler katılımcıların güvenliğini sağlamak adına oldukça önemlidir. Aynı zamanda atlayış öncesinde katılımcılardan tam teşekküllü bir kuruluş tarafından onaylanan sağlık raporu talep edilmektedir. Bu sayede epilepsi, kalp yetmezliği, panik atak, anksiyete ve solunum yetmezliği gibi riskli sağlık sorunları olan kişilerin güvenliği sağlanmaktadır.

Yamaç paraşütü sırasında kullanılan profesyonel ekipmanlar, katılımcıların güvenliğini sağlayan en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda atlayışa eşlik eden profesyonel sporcuların bulunması, bu heyecanın güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesine imkan tanımaktadır. Yamaç paraşütü hava şartlarının uygun olduğu günlerde gerçekleştirilmektedir. Uzman pilotlar, atlayış öncesinde hava şartlarına göre planlama yapmaktadır.

Favori Listesi
Etbis QR Kod
Takipte Kal
Türsab Logo
Websitemiz Kredi Kartlı
Alışverişlerde 256 Bit SSL
Sertifikası ile Korunmaktadır
Ssl
GÜVENLİ ÖDE
2023 @ Tüm Hakkı Saklıdır. İzinsiz İçerik Kullanılamaz.BöcekSoft