Tlos Antik Kenti Nerede ve Nasıl Gidilir?
Tlos Antik Kenti Nerede ve Nasıl Gidilir?

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan ve Türkiye’nin en önemli değerleri arasında gösterilen Tlos Antik Kenti, Likya Bölgesi olarak da isimlendirilen antik bir bölge üzerinde bulunmaktadır. Buraya gelen turistler, şehrin atmosferi nedeni ile büyülenmektedir. Tarih dolu büyüleyici bir atmosfer sunan antik kent, ülkemizin en popüler tatil şehirlerinden birisi olan Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer almaktadır.

Tlos Antik Kenti Hikayesi

Demir çağına kadar düzenli olarak göç alan Tlos Antik Kenti’nin, milattan önce 2000’li zamanlarda inşa ettirildiği bilinmektedir. Bu süre ise, yaklaşık olarak 4000 senelik bir tarihe tekabül etmektedir. Ancak bölgedeki ilk yerleşimler, çok daha eski bir tarihe dayanmaktadır. İlk olarak mağaralara yerleşen insanların, 10 bin yıldan fazla süredir bu bölgede yaşadığı bilinmektedir.

Kentin ilk yerleşimi ve temellerinin atılması milattan önce 1400-2000 yılları arasına denk gelmektedir. İlk olarak Likya Uygarlığına bağlı olan kent, daha sonra yapılan seferler ile Perslerin eline geçmiştir. Ancak Persler de bölgeye uzun süre hakim olamamış ve şehri Makedon Krallığına bırakmak zorunda kalmıştır.

Söz konusu antik kentin bu kadar popüler olmasının altında yatan sebep ise gelişmiş su kaynaklarıdır. Bu su kaynakları sayesinde şehirde yaşayan yerel nüfus, verimli bir şekilde tarım yapabilmiştir. Ayrıca insanlar burada kazandıkları parayı sanat ve eğlence için kullanmıştır.

Kent içerisinde yer alan antik yapılar ve eşyalar oldukça dikkat çekicidir. Kaya mezarlar, Pegasus gibi 3 başlı antik canavarların resmedildiği taşlar; birçok turist tarafından ilgi ile incelenir. Üstelik burada yer alan tüm eserler benzersizdir. Eserlerin üzerlerinde ise birçok uygarlığa ait mimarı izlere rastlanmaktadır. Ancak bu izler arasında en dikkat çekici olanı kesinlikle Roma dönemine ait olanlardır.

Tlos Antik Kenti’ni bu kadar önemli yapan unsurlardan birisi de üzerinde yer aldığı bölgedir. Likya Bölgesi olarak isimlendirilen bu civarda, birçok farklı antik yerleşim yeri de bulunmaktadır. Bölgenin düşman işgaline karşı çok güvenli olması, burayı uzun yıllar boyunca medeniyetin beşiği haline getirmiştir.

Antik kent ile ilgili en önemli bulgular ise şüphesiz ki Hitit yazıtlarıdır. Söz konusu yazıtlarda bahsedilene göre, Hitit Kralı IV. Tuthaliya; milattan önce 1250 ve 1220 yılları arasında burayı ziyaret etmiştir. Ziyareti sırasında ise en çok dikkat çekici bulduğu yapıyı, açık hava tapınağı olarak aktarmıştır.

Hitit yazıtlarının büyük bir bölümünde Tlos Antik Kenti, “Dalawa” adı ile geçmektedir. Son olarak bu şehrin önemini, ne kadar çok adından bahsedildiği ile de anlatmamız mümkündür. Öyle ki neredeyse her Hitit metninde, bu şehrin adı bir kere geçmiştir. Bu durum, şehrin popülerliğini gözler önüne sermektedir.

Tlos Antik Kenti Nerede?

Muğla sınırları içerisinde bulunan Tlos Antik Kenti, Yaka Köyü’nde yer almaktadır. Yaka Köyü ise ülkemizin en popüler tatil beldelerinden birisi olan Fethiye ilçesine bağlıdır. Söz konusu antik kenti ziyaret edebilmek için ilk olarak Fethiye ilçe merkezine gelmeniz gerekmektedir. 

Tlos Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

Tlos Antik Kenti’ne ulaşmak için Fethiye – Antalya yolu takip edilmeli ve 22 kilometre sonra Kemer Bucağı’na sapılmalıdır. 13 kilometrelik yolun ardından antik kente ulaşılabilmektedir. Ulaşım esnasında Yaka Köyü sınırlarından geçilmesi de gerekmektedir. Günümüzde Yaka Köyü olarak isimlendirilen bu yerleşim yeri, antik kentin üzerine kurulmuş durumdadır.

Tlos Antik Kenti Giriş Ücretli Mi?

Tlos Antik Kenti için giriş ücreti 6 TL’dir. Müze kart sahipleri ise antik kenti ücretsiz şekilde keşfedebilmektedir. Tlos Antik Kenti’ne girişlerde yaz ve kış saatlerine göre hareket edilmektedir. Antik kent 15 Nisan - 2 Ekim yaz döneminde saat 8.30 ve 19.30; 3 Ekim – 14 Nisan kış döneminde ise 08.30 – 17.30 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Favori Listesi
Etbis QR Kod
Takipte Kal
Türsab Logo
Websitemiz Kredi Kartlı
Alışverişlerde 256 Bit SSL
Sertifikası ile Korunmaktadır
Ssl
GÜVENLİ ÖDE
2023 @ Tüm Hakkı Saklıdır. İzinsiz İçerik Kullanılamaz.BöcekSoft