Tatil İçin Neden Antalya'yı Tercih Etmeliyiz?

Tatil İçin Neden Antalya'yı Tercih Etmeliyiz?
Tatil İçin Neden Antalya'yı Tercih Etmeliyiz?

Yaz tatillerinin en çok tercih edilen adreslerinden olan Antalya, dünya çapında tanınan gözde tatil merkezlerinden biri konumundadır. Yerli ve yabancı turistlerin odağında bulunmasının altında pek çok sebebin bulunduğu Antalya; kültürel birikimi, tarihsel önemi ve turistik destinasyonlarıyla öne çıkmaktadır.

Birbirinden keyifli plajları, tertemiz denizleri, renkli eğlence mekânları ve görülmeye değer doğal güzellikleriyle birlikte Antalya, Türkiye’deki tatil planlamalarında mutlaka adından söz ettiren bir şehir olarak tanınmaktadır. Ülkenin adeta tatil cenneti konumunda olan Antalya, bu bağlamda ziyaretçilerine keşfedilmeye değer birçok destinasyon sunmaktadır.

Tatilde Antalya'yı Seçmek İçin 5 Sebep

Antalya, kendine has dokusu, kültürel özellikleri, sıcak iklimi, özel mutfağı ve Antik Çağ’dan günümüze ulaşan kalıntılarıyla birlikte cazip tatil yerlerinden biridir. Tatiller sırasında tercih edilmesi için pek çok olanak sunan Antalya, buna bağlı olarak her yaştan ziyaretçi için de uygun aktivite imkanlarına sahiptir.

Tatil için Antalya’nın tercih edilmesinde önemli olan etkenler aşağıdaki gibidir;

Cezbedici Plajları

Plajlarıyla ünlü Antalya’da ziyaretçilerin gün boyunca güneşin, kumun ve denizin tadını çıkarabilecekleri birçok destinasyon bulunmaktadır. Akvaryum berraklığındaki denizinde yüzme, dalış veya tekne turu gibi aktivitelere imkân sağlayan Antalya, ortalama 500 kilometrelik sahil şeridi üzerinde birçok plajı barındırmaktadır.

Tarihi Yerleri

Antalya’yı cazip kılan diğer seçenekler arasında tarih öncesi devirler de dahil olmak üzere geçmişten günümüze ulaşan kalıntılardır. Bu bağlamda birçok antik kenti de bünyesinde bulunduran Antalya’nın dört bir yanında geçmişin izlerine tanıklık edilebilmektedir. Apollon Tapınağı, Side, Perge, Aspendos, Patara ve Xanthos antik kentleri, Antalya’nın gezilmesi gereken tarihi yerleri arasında gösterilmektedir.

Konaklama İmkanları

Turizm anlamında Türkiye’nin en gelişmiş şehirleri arasında yer alan Antalya, buna bağlı olarak konaklama alanında da geniş kapsamlı imkânlar sunmaktadır. Şehirde gezilecek yerlere ve ulaşım hatlarına yakın konumlarda sıralanan konaklama tesisleri arasında oteller, pansiyonlar, bungalov evler ve kamping alanları bulunmaktadır.

Doğal Güzellikleri

Antalya’yı öne çıkaran bir başka detay ise sahip olduğu doğal güzellikleridir. Benzersiz bir gezi deneyimi sunan Antalya, doğa ile iç içe huzurlu ve keyifli vakit geçirmek isteyenler için cazip seçenekler sunmaktadır. Özellikle şelaleleri, kanyonları, portakal bahçeleri, ormanları ve yaylalarıyla Antalya, keşfedilmeye değer pek çok doğal güzelliğe sahiptir.

Sıra Dışı Aktiviteler

Sahip olduğu iklimi ve coğrafyasıyla birlikte Antalya, pek çok aktivite olanağına da olanak tanımaktadır. Adrenalin dolu gezilere veya turlara katılım sağlanabilen şehirde yamaç paraşütü, rafting ve off-road gibi aktiviteler gerçekleştirilebilmektedir.

Antalya'da Gezilecek Yerler

Türkiye’nin turizm merkezi konumunda olan Antalya, gezilecek yerler bakımından da oldukça bonkör olan şehirlerden biridir. Rengarenk atmosferinin yanı sıra tarihi açıdan öneme sahip destinasyonların yoğunlukta olduğu Antalya, ılıman iklimi nedeniyle de doğal güzellikler açısından zengindir.

Kaleiçi

Antalya’da gezilecek yerlerin başında Kaleiçi gelmektedir. Muratpaşa ilçesinde yer alan destinasyon, bölgenin geleneksel evlerinin sıralandığı otantik sokaklarla çevrilidir. Kendine has mimari dokusu, tarihi kalıntıları ve süregelen eski gelenekleriyle birlikte Kaleiçi, şehri keşfetmeye başlayanlar için keyifli bir başlangıç noktası olarak tercih edilmektedir.

Antalya Saat Kulesi

Antalya Saat Kulesi, şehrin simge yapılarından biridir. 1901 senesinde yaptırılmış olan kule, günümüzde halâ aktif bir şekilde görülebilmektedir. II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yılına özel  olarak yaptırıldığı bilinen kule, görkemli yapısı ve tarihi önemiyle gezilecek yerler arasında bulunmaktadır.

Olympos Antik Kenti

Dünya çapında ünlü bir tarihi destinasyon olan Olympos Antik Kenti’nin ne zaman kurulduğuna dair net bir bilgi bulunmamaktadır. MÖ 167 yılında bastırılan sikkeler, kentin o dönemdeki varlığını ortaya koymaktadır. Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait pek çok kalıntının görülebildiği Olympos Antik Kenti, aynı zamanda yıl boyunca kamp, piknik ve doğa yürüyüşü gibi aktiviteler nedeniyle tercih edilebilmektedir.

Yanartaş

Yüzyıllardır kayaların arasında sönmeden yanan ateşin yer aldığı Yanartaş, mitolojik hikayelere dahi konu olmuş bir doğal güzelliktir. Yer aldığı yüksek konumundan ötürü eşsiz manzaralara sahip olan Yanartaş’ın çevresinde keyifli bir şekilde piknik yapılabilecek uygun alanlar bulunmaktadır.

Antalya'nın En Güzel Plajları

Yaz turizminin dolu dolu yaşandığı bir şehir olan Antalya, birbirinden keyifli plajlara sahiptir. Yerli ve yabancı turistlerin, Antalya’da tatil yapmak istemelerinin en önemli gerekçelerinden biri olan plajlar, şehrin birçok farklı noktasında yer almaktadır.

Konyaaltı Halk Plajı

Türkiye’nin en uzun plajları arasında gösterilmektedir. Konyaaltı Halk Plajı¸ toplamda 7 kilometrelik uzunluğu ile birlikte aynı anda binlerce kişiyi ağırlayabilmektedir. Şehir merkezine yakınlığı, ince tanecikli kumları ve dalgasız deniziyle öne çıkan Konyaaltı Halk Plajı, çocuklu aileler için de uygundur.

Lara Halk Plajı

Şehir merkezinin ortalama 15 kilometre güneydoğusunda yer alan plaj, mavi bayraklıdır. Temiz olmasının yanı sıra altın sarısı kumlarıyla dikkat çeken Lara Halk Plajı, oldukça sığ bir yapıya sahiptir. Sahilde yürüyüş yapmak ve güneşlenmek için ideal koşulların yer aldığı plaj, aileler için de uygundur.

Adrasan Plajı

Kumluca’da yer alan Adrasan Plajı, şehir merkezine uzak olmasının yanı sıra oldukça sakin bir atmosfere sahiptir. Plajın uzunluğu ortalama 2 kilometre olup güneşin doğuşunu ve batışını seyretmek isteyenler için idealdir. Su altı dalışları için önemli bir merkez konumundadır.

Antalya'nın En Güzel Koyları

Plajlarıyla beraber koylarının da ünlü olduğu Antalya’nın ünü bu bağlamda tüm dünyaya yayılmış durumdadır. Antalya’nın koyları, büyük ölçüde koruma altına alınmış sit alanlarından oluşmaktadır.

Andrea Doria Koyu

Finike civarında yer alan koy, turkuaza çalan mavi deniziyle ünlüdür. Tekne turlarının uğrak yerlerinden biri konumundadır. Korsan Koyu adıyla da bilinen destinasyon, caretta carettaların yumurta bıraktığı yerlerden biridir.

Ceneviz Koyu

Olimpos ile Adrasan arasında konumlanan koya karadan ve denizden ulaşılabilmektedir. Adının, 11. yüzyılda Cenevizliler tarafından inşa edildiği bilinen kaleden geldiği düşünülmektedir. Oldukça temiz olan Ceneviz Koyu, korunaklı yapısından ötürü dalgasızdır.

Kral Koyu

Antalya’nın saklı cennetlerinden biri olan Kral Koyu, tamamen berrak bir denize sahiptir. Kral I. Antiochos’un burada denize girdiğine inanıldığından ötürü bu ismi almıştır. Ziyaretçilerine adeta görsel şölen sunan Kral Koyu’nun çevresi ise yeşil ağaçlarla çevrili durumdadır.

Favori Listesi
Etbis QR Kod
Takipte Kal
Türsab Logo
Websitemiz Kredi Kartlı
Alışverişlerde 256 Bit SSL
Sertifikası ile Korunmaktadır
Ssl
GÜVENLİ ÖDE
2023 @ Tüm Hakkı Saklıdır. İzinsiz İçerik Kullanılamaz.BöcekSoft