Tatil Bronzluğu Nasıl Geçer? Kesin Çözümler

Tatil Bronzluğu Nasıl Geçer? Kesin Çözümler
Tatil Bronzluğu Nasıl Geçer? Kesin Çözümler

Yaz aylarında güneş ışınlarına maruz kalınması sonucunda cildin kararmasına bronzlaşma denmektedir. Bunun sonucunda cildin beyazlaşması, bronzlaşmanın geçmesi için uygulanacak pek çok doğal yöntem bulunmaktadır. Öncelikle bronzluktan uzak durmak için güneşten korunmak oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra güneş koruyucu ürünlerin kullanılması da tavsiye edilmektedir. Tamamen doğal maskelerle de bronzluğun süresi kısalabilmektedir.

Tatil Bronzluğu Nasıl Olur?

Tatil bronzluğu yaz aylarında güneş ışınlarına maruz kalınması sonucunda tenin kararması ile gerçekleşmektedir. Bronz ten kimilerine göre tercih edilen, daha sağlıklı ve diri bir görünüm demekken kimileri için güneşin ciltte leke ve yaşlandırıcı etkiler bırakması demektir.

Ten Rengi Bronzlaşmayı Etkiler Mi?

Ten renginin farklı olması bronzlaşmayı ve süresini etkilemektedir. Örneğin beyaz tene sahip olan insanlar diğer ten rengindeki kişilere göre daha zor bronzlaşmaktadır. Ancak bronz kalma süresi daha kısadır. Beyaz tenli insanların bronzluk süresi ortalama 10-12 gündür.

Esmer ten, güneş ışınlarını daha kolay alabilmekte ve daha hızlı bir şekilde bronzlaşabilmektedir. Ancak esmer ten rengine sahip kişilerin eski ten renklerine dönmeleri yaklaşık 6-7 ay kadar sürmektedir.

Çözüm

Tatil bronzluğunun geçmesi için pek çok doğal yöntem bulunmaktadır. Evde hazırlanan çeşitli maskelerle bronzluğun süresi kısalabilmektedir. Aşağıda sıralanan yöntemler ile tatil bronzlaşmasını geçirebilmek mümkündür. Fakat uzun süreli sonuç alınamayan durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Salatalık Maskesi

Salatalık maskesi güneşten kararan ve bronzlaşan cilt rengini açmak için etkili olan yöntemlerden biridir. Salatalık rendelenerek suyunu çıkarmak için sıkılmalı ve pamuk yardımıyla bu su cilde sürülmelidir. Kurumasının ardından yüz durulanmalıdır. Salatalık serinletici etkisiyle bronzluğun giderilmesine yardımcı olabilmektedir.

Süt Maskesi

Bir tatlı kaşığı süt, yarım ekmek kaşığı buğday unu, bir yemek kaşığı zerdeçal tozu, yarım tatlı kaşığı limon suyu ve bir yemek kaşığı bal ile hazırlanan süt maskesi bronzluğu geçirmek için hazırlanan karışımlardan biridir. Süt maskesi yaklaşık yirmi dakika ciltte beklettikten sonra ılık suyla durulanmalıdır.

Gül Suyu Maskesi

Gül suyu maskesi yaparak bronzlaşmayı gidermek mümkündür. Taze sıkılan patates suyu ve limon karıştırıldıktan sonra içerisine bir tatlı kaşığı gül suyu eklenmelidir. Bu karışım iyice karıştırılarak pamuk yardımıyla cilde sürülmelidir. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra yıkanmalıdır.

Zerdeçal ve Nohut Unu Maskesi

Cilt parlatıcısı olarak görülen zerdeçal ve cildi beyazlatan nohut unuyla bronzluğun geçmesi için maske hazırlanabilmektedir. Bir bardak nohut ununa bir tatlı kaşığı zerdeçal ilave edilerek macun kıvamını alabilmesi için su ve süt eklenerek karıştırılmalıdır. Bu karışım cilde uygulandıktan sonra kuruması beklenmeli ve ılık suyla durulanmalıdır.

Limon Suyu ve Bal Maskesi

Limon suyu bronzlaşmayı hızlı bir şekilde giderebilmektedir. İçerisine bir tatlı kaşığı bal ve su ilave ederek cilde uygulanabilmektedir. Yaklaşım yarım saat bekledikten sonra yıkanması gerekmektedir.

Yoğurt ve Domates Maskesi

Domates kabuklarından ayrılarak 1-2 tatlı kaşığı yoğurtla karıştırıldıktan sonra cilde uygulandığında bronzlaşmanın giderilmesine yardımcı olmaktadır. Bu karışım cilde uygulandıktan 20 dakika sonra durulanmalıdır.

Patates Suyu Maskesi

Patates rendelenip suyu çıkarıldıktan sonra doğrudan cilde uygulanmasıyla bronzlaşmanın etkilerini geçirmede rol almaktadır.

Kırmızı Mercimek Maskesi

İki yemek kaşığı kırmızı mercimek yumuşayana kadar akşamdan bekletilmeli ve suyu süzülmelidir. Bir kaseye kırmızı mercimeği, 1 tatlı kaşığı aloe vera ve jel ve taze domates suyu ilave edilmelidir. Bu karışım blenderdan geçirildikten sonra cilde uygulanarak 20 dakika bekletilmelidir. Daha sonra suyla durulanmalıdır.

Nane Maskesi

1-2 yaprak nane, yumurta ve 3 yemek kaşığı yoğurtla hazırlanan maske bronzluğu giderebilmektedir. Bu karışım blenderdan geçirilmeli ancak katılaşmamasına dikkat edilmelidir. Hazır olduktan sonra yüze sürülmelidir.

Sık Banyo Yapmak

Sık banyo yapmak ve bu sırada sert bir şekilde keselenmek bronzluğun geçmesine ve cilt renginin açılmasına yardımcı olmaktadır.

Favori Listesi
Etbis QR Kod
Takipte Kal
Türsab Logo
Websitemiz Kredi Kartlı
Alışverişlerde 256 Bit SSL
Sertifikası ile Korunmaktadır
Ssl
GÜVENLİ ÖDE
2023 @ Tüm Hakkı Saklıdır. İzinsiz İçerik Kullanılamaz.BöcekSoft