Marmaris Selimiye Köyü Gezi Yerleri
Marmaris Selimiye Köyü Gezi Yerleri

Muğla’nın Marmaris ilçesinde yer alan Selimiye, çevresi dağlarla çevrili bir köydür. İsmini Osmanlı Devleti yöneticilerinden olan 1. Selim’den almaktadır. Antik dönemlerde Hydas medeniyetinin kurulduğu ve yakın geçmişte küçük bir balıkçı kasabası olan Selimiye Köyü, günümüzde Türkiye’nin en önemli yat liman duraklarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Yeşil alanları ve mavi sularıyla doğanın en güzel hallerini gözler önüne seren destinasyon, her mevsim ziyaret edilebilmesinin yanı sıra özellikle denizin ve güneşin keyfini çıkarmak isteyenler tarafından daha çok yaz aylarında tercih edilmektedir. Marmaris Selimiye Köyü antik çağlardan kalan sur ve anıt mezar kalıntılarıyla, berrak denizi ve eşsiz doğasıyla ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Marmaris Selimiye Köyü Nerede?

Marmaris Selimiye Köyü Muğla ilinde yer almaktadır. Marmaris ilçesinde bulunan köy ilçe merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıktadır. Mavi tur teknelerinin uğrak yerlerinden olan, mavi ve yeşilin birlikte uyumunu gözler önüne seren Marmaris Selimiye Köyü sevdikleriyle sakin ve keyifli bir tatil yapmak isteyenler için Muğla’da en ideal yerlerden biridir.

Marmaris Selimiye Köyüne Nasıl Gidilir?

Selimiye Köyü’ne Marmaris ilçesine ulaştıktan sonra otogardan hareket eden dolmuşlarla gidilebilmektedir. Özel aracıyla gitmek isteyenlerin Marmaris-Datça karayolunu kullanmaları gerekmektedir. Bu karayolunun 25. kilometresinde Selimiye kavşağından sola dönülerek 20 kilometre sonra bu eşsiz köye varılabilmektedir. Şehir dışından gelenlerin ise Muğla Dalaman Havalimanı’ndan direkt ulaşım olanağı olmadığı için taksiyle ya da özel araç kiralayarak gidebilmeleri mümkündür.

Selimiye Köyü Gezilecek Yerler

Selimiye Köyü doğal güzellikleri ve sunduğu aktivite olanaklarıyla yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Muğla Marmaris’in en güzel yerlerinden biri olan bu köy, ziyaretçilerine gezilecek yerler bakımından pek çok seçenek sunmaktadır.

Sığ Liman / Akkum Koyu

Sığ Liman, Selimiye Köyü’nün girişinden 2,5 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Akkum Koyu ismiyle de bilinen bölge genel olarak teknelerin uğrak yeri olsa da ulaşım zorluğu nedeniyle sesiz ve sakin atmosferiyle ilgi çekmektedir. Ayrıca kıyı tarafının sığ olması burayı çocuklarıyla keyifli bir tatil yapmak isteyen aileler ve iyi derece yüzme bilmeyen kişiler için ideal kılmaktadır.

Cennet Koyu

Cennet Koyu, Selimiye Köyü’nde berrak ve temiz deniziyle adeta akvaryumu andıran bir yer olarak ilgi görmektedir. Turkuaz rengi deniziyle ziyaretçilerini ağırlayan koyda herhangi bir tesis bulunmasa da sessiz ve sakin bir gün geçirmek isteyenler için en gözde yerlerden biridir.

Dişlice Adası / Aşk Adası

Marmaris Selimiye Köyü’nün gezilecek ilk yerlerinden biri olan Dişlice Adası denizi ve tepesinden gözler önüne serilen manzarasıyla adını duyurmaktadır. Adanın el değmemiş güzelliği yerleşimin olmamasına dayanmaktadır. Buradaki eşsiz denizi görmek ve doğanın tadını çıkarmak için tekne turları düzenlenmektedir.

Turgut Şelalesi

Turgut Şelalesi, Selimiye Köyü’ne yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Temiz havası ve buz gibi suyuyla ziyaretçilerine doğa içerisinde keyifli bir gün geçirme imkanı sunmaktadır.

Selimiye Sahili

Selimiye Sahili, yürüyüş yapmak ve denize girmek için bölgede tercih edilebilecek bir yerdir. Sunduğu manzarayla birlikte keyifli bir gün geçirmeyi sağlayan sahilde ziyaretçilerin uğrayabilecekleri hediyelik eşya dükkanları ve tasarım mağazaları bulunmaktadır.

Selimiye Kalesi

Selimiye Kalesi ve etrafındaki kalıntılar çok özenli olmasa da tarihi gezi meraklılarına hitap etmektedir. Deniz feneri, manastır, gözetleme kulesi, tiyatro ve surlara ait kalıntılar bölgede ziyaretçileri geçmişe yolculuğa çıkarmaktadır.

Kameriye Adası ve Manastırı

Kameriye Adası, Selimiye Köyü’nün yakınlarındaki Hisarönü Körfezi’nde yer almaktadır. Adaya her gün tekne turları düzenlenmektedir. Temiz denizi ve hayran bırakan doğasıyla ziyaretçilerini ağırlayan adada bir de tarihi manastır bulunmaktadır. Manastırdan günümüze fazla bir şey kalmasa da girişindeki İsa Freskleri tarihi gezi meraklılarının ilgisini çekmektedir. Tarihi yapının önündeki zeytin ağacı ise bin yıllık geçmişiyle ziyaretçileri karşılamasının yanı sıra dilek ağacı olarak rağbet görmektedir.

Favori Listesi
Etbis QR Kod
Takipte Kal
Türsab Logo
Websitemiz Kredi Kartlı
Alışverişlerde 256 Bit SSL
Sertifikası ile Korunmaktadır
Ssl
GÜVENLİ ÖDE
2023 @ Tüm Hakkı Saklıdır. İzinsiz İçerik Kullanılamaz.BöcekSoft