Sedir Adası Nerede ve Sedir Adasına Nasıl Gidilir?

Sedir Adası Nerede ve Sedir Adasına Nasıl Gidilir?
Sedir Adası Nerede ve Sedir Adasına Nasıl Gidilir?

Kedrai Antik Kenti’ne ev sahipliği yapan ve Antik Çağ’a ait tarihi eserleri doğal güzellikler ile buluşturan Sedir Adası, kendisine has atmosferi ile ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başarmaktadır. Ağaçlarla kaplı olan adanın dört bir tarafı masmavi sularla çevrilidir. Ziyaretçiler, turistik ve kültür gezilerini bir arada gerçekleştirmenin büyüsüne kapılmaktadır.

Sedir Adası Nerede?

Eski çağlarda Sideyri olarak bilinen Sedir Adası, Muğla ilinin Marmaris ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Marmaris’in yaklaşık 16 kilometre kuzeyinde Kerme Körfezi’nde konumlanırken bölgedeki en büyük ada olma özelliğini taşımaktadır.

Sedir Adası’na Nasıl Gidilir?

Tarihi ve turistik öğeleri ile ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim yaşatan Sedir Adası’na ulaşmak için tekneleri kullanmanız gerekmektedir. Çamlık İskelesi’nden her gün belirli saat aralıkları ile Sedir Adası’na ulaşım sağlanmaktadır.

Sedir Adası’na giden teknelere ulaşım sağlayabilmek için Muğla – Marmaris yolunun 12. kilometresinde Çamlı tabelasından sapmanız ve 6 kilometre daha ilerlemeniz gerekmektedir. Çamlık köyünün sınırları içerisinde bulunan iskeleden kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Çamlık İskelesi’nden başlayan tekne turları mutlaka Sedir Adası’na uğramaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin mutlaka görmek istedikleri bu ada, ününü dünya çapına yaymıştır. Günübirlik tekne turları sayesinde yolculuğunuzu Sedir Adası’nda sonlandırabilir veya devam ederek diğer güzellikleri de keşfedebilirsiniz. Çevredeki koyların da keşfedildiği turlarda gezi ve yüzme molaları verilmektedir.

Sedir Adası, ören yeri olarak koruma altında bulunduğundan giriş ücreti kişi başı 125 TL’dir. Yıl boyunca 09.00 – 20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilen adadaki diğer noktaları görmek için sadece giriş ücretinin ödenmesi yeterlidir.

Sedir Adası Özellikleri

Tamamen ağaçlar ile kaplı dokusu, masmavi denizi ve altın sarısı kumsalları ile dikkatleri üzerine çeken Sedir Adası, ziyaretçilerine doğal ve aynı zamanda konforlu bir tatil imkanı sunmaktadır. Yıl boyunca şehre giden her turistin mutlaka görmek istediği ada, en yoğun günlerini tatil sezonunun açıldığı yaz aylarında yaşamaktadır.

Adeta cennetten bir köşeyi andıran Sedir Adası, diğer tatil destinasyonlarına kıyasla daha sakin bir yapıya sahiptir. Ziyaretçiler gün boyu deniz, kum ve güneş üçlüsünün tadını çıkarırken aynı zamanda yükseltinin fazla olduğu tepelerden manzarayı seyrederek dinlenebilmektedir. Doğa gözlemciliği, doğa yürüyüşü ve fotoğrafçılık gibi aktivitelere olanak sağlayan ada, tüm güzelliği ile ziyaretçilerini büyüleyerek unutulmaz bir deneyim yaşatmaktadır.

Tarihi kayıtlara göre Sedir Adası’ndaki ilk yerleşim MÖ 4.yüzyılda yapılmıştır. Ada keşfi sırasında yapı kalıntılarına ve eserlerine rastlanan Kedrai Antik Kenti ise Karya’ya ait en önemli yerleşim yerlerinden biri olarak bilinmektedir. Kaleme alınan bazı bilgilere göre Karya kralı ve ailesi, yaz mevsiminde zamanlarının büyük bir bölümünü bu adada geçirmekteydi.

Sedir Adası, resmi kayıtlara Şehroğlu Adası olarak geçmiştir. Çam, zeytin ve makilerin yoğun bitki örtüsü olarak görüldüğü adaya Kleopatra Adası ismini yakıştıranlar da vardır. Rivayete Mısır kraliçesi Kleopatra, bu adayı ziyaret ederek denizin ve kumsalın tadını çıkarmıştır.

Sedir Adası Plajları

Dört tarafı muhteşem berraklığa sahip deniz ile çevrili olan Sedir Adası’nın birçok noktasında yüzülebilmektedir. Fakat adanın en popüler noktası Kleopatra Plajı’dır. Dünyaca üne sahip olan plaj, adını Mısır kraliçesi Kleopatra’dan almaktadır.

Kleopatra Plajı’na giriş için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Plaja gitmek için adanın giriş noktasından yürüyüş yoluna doğru yaklaşık 200 metre ilerlenmelidir. Altın sarısı kumu ile tatil zevkini üst seviyelere çıkaran plajın denizi adeta akvaryum berraklığındadır.

Rivayete göre Mısır kraliçesi Kleopatra, gezi sırasında burada yüzmüş ve çok beğenmiştir. Daha sonrasında Kuzey Afrika’dan altın sarısı kum getirtmiştir. Yapılan araştırmalar bu kumun sadece Mısır’da bulunduğu kanıtlar niteliktedir.

Sedir Adası Gezilecek Yerler

Etkisi altından çıkamayacağınız Sedir Adası’nın en popüler noktası Kleopatra Plajı’dır. Sedir Adası gezilecek yerler listesinde bulunan diğer destinasyonlar Kedrai Antik Kenti, Çamlı Köyü ve Boncuk Koyu şeklinde sıralanmaktadır. Huzur ve doğallığı aynı anda bulacağınız ada gezisi sırasında bu noktaları gezmeyi unutmayın!

Çamlı Köyü

Çamlık İskelesi’ne yaklaşık 3 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan Çamlı köyü, berrak suyu ve muhteşem güzelliğe sahip doğasıyla dikkat çekmektedir. Yöresel özelliklerini koruyan köye sadece deniz yolu ile ulaşılabilmektedir. Ziyaretçiler Çamlı köyünü keşfederken doğa gözlemciliği yapabilmekte, muhteşem kareleri fotoğraflayabilmekte ve aynı zamanda yöresel yiyecek ve içeceklerin tadına bakabilmektedir.

Boncuk Koyu

Sessiz ve sakin yapısıyla ün kazanan, ziyaretçilerine keyifli dakikalar vaat eden Boncuk Koyu, Çamlı köyüne 9 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. İnce kuma sahip plajı oldukça temizdir. Boncuk ve Karaburun koyları arasında yer alan bölgede boncuk köpekbalıkları üremektedir. Yaz aylarında yüzme ve dalış için uygun sıcaklığa sahip olan denizi mutlaka görülmeye değerdir. Ziyaretçiler tatillerinden geriye güzel fotoğraflar bırakabilmekte ve dalış gibi adrenalin dolu aktivitelerle unutulmaz anlar yaşayabilmektedir.

Kedrai Antik Kenti

MÖ 6.yüzyıla tarihlenen Kedrai Antik Kenti, Sedir Adası’nın gezilecek yerleri listesinde mutlaka bulunmalıdır. Sedir ve zeytin ağaçlarının gölgesinde saklanan tarihi yapı ve eserleri ziyaretçiler tarafından keşfedilmeyi beklemektedir. Antik kentin ismi Latince’de “Sedir Ağacı” anlamını taşımaktadır. Ada üzerinde günümüzde çok fazla rastlanmasa da sedir ağacı hala bulunmaktadır.

Sedir Adası; Dorlar, Persler, Grekler, Romalılar, Bizanslılar ve Helenlerin tarihine şahitlik etmiştir. Ada gezisi sırasında Helenistik döneme ve öncesine ait onlarca eser görülmektedir. Bunlardan en çok dikkat çekeni kendisini korumayı başarmış surlardır. Ayrıca antik kentin içerisinde Apollon için inşa edilen bir tapınak da bulunmaktadır.

Favori Listesi
Etbis QR Kod
Takipte Kal
Türsab Logo
Websitemiz Kredi Kartlı
Alışverişlerde 256 Bit SSL
Sertifikası ile Korunmaktadır
Ssl
GÜVENLİ ÖDE
2023 @ Tüm Hakkı Saklıdır. İzinsiz İçerik Kullanılamaz.BöcekSoft