Rafting Nedir? Nerede Yapılır?
Rafting Nedir? Nerede Yapılır?

Ekstrem sporlar arasında en çok tercih edilen türlerden biri olan rafting, eğlenceli olmasının yanı sıra sunduğu adrenalin dolu anlarıyla ünlüdür. Hızlı akan suların üzerinde dengenin sağlanması suretiyle botlar üzerinde yapılan rafting, dünyanın birçok bölgesinde aktif bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Türkiye sınırları içerisinde rafting yapmaya uygun pek çok akarsu bulunmaktadır.

Başta Akdeniz olmak üzere Karadeniz ve Ege’nin bazı şehirlerinde rafting yapmaya elverişli birçok destinasyon yer almaktadır. Belli bir uzmanlık gerektiren rafting sporu, amatörler tarafından da eğitmenler eşliğinde gerçekleştirilebilmektedir. Son yıllarda popülasyonun iyiden iyiye artmasıyla birlikte özellikle Antalya’nın belli başlı bölgelerinde rafting sporu yılın belirli dönemlerinde büyük bir keyifle yapılabilmektedir.

Rafting Nedir?

Kelime anlamı olarak İngilizcede “Raft” sözcüğüne karşılık gelen botlar ile birlikte yapılabilen sporlar kısaca rafting olarak bilinmektedir. Debisi bakımından yüksek akarsu veya nehirler üzerinde botların devrilmesine müsaade etmeden küreklerle yönlendirilerek yapılan rafting, genellikle takımlar hâlinde gerçekleştirilmektedir. Takımlara ayrılan bireyler, bot üzerinde uygun konumlara dizilerek birbirinden farklı performanslar sergileyebilmektedir.

Son derece eğlenceli ve bir o kadar da macera dolu bir spor olan raftinglerde parkur dereceleri uzmanlığa göre değişiklik gösterebilmektedir. Gencinden yaşlısına herkes, dilediği taktirde rafting sporunu doyasıya yaşayabilmektedir. Gerekli güvenlik ekipmanlarının kullanılmasıyla birlikte oldukça güvenli bir şekilde yapılabilen rafting, adrenalin, hız ve macera tutkunlarının gözde sporları arasında yer almaktadır.

Rafting Nerede Yapılır?

Rafting, debisi yüksek nehir, akarsu veya çaylar üzerinde yapılabilmektedir. Debisinin yüksek olmasının son derece önem arz ettiği raftingler, böylelikle daha keyifli ve adrenalin dolu olabilmektedir. Türkiye’de rafting yapılabilen birçok akarsu bulunmaktadır. Bu bağlamda rafting için en uygun yerler arasında Rize’deki Fırtına Deresi, Tunceli’deki Munzur Çayı, Muğla’daki Dalaman Çayı ve Antalya’daki Köprülü Kanyon gösterilebilmektedir. Dünya çapında meşhur rafting yerleri ise Colorado, Zambezi, Ottawa, Pacuare, Futaleufu ve Somon nehirleridir.

Antalya Rafting Turu

Antalya gezileri sırasında macera tutkunu ziyaretçilerin mutlaka deneyimlemesi gerektiği sporlardan biri olan rafting, turlar kapsamında kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Antalya’daki rafting turları, önceden belirlenmiş takımlarla birlikte, uzman eğitmenler eşliğinde yapılmaktadır. Raft adındaki botların, kask, kürek ve can yeleklerinin tedarik edildiği turlar, Antalya’daki Köprülü Kanyon’da deneyimlenebilmektedir.

Uluslararası standartlara sahip donanımlarla beraber gerçekleştirilen rafting turları, konuklarına unutulmaz deneyimler sunmaktadır. Toplamda 14 kilometrelik parkur, yaklaşık 3 saatte tamamlanmaktadır. Rafting turları genellikle öğlen 12.00 civarında başlamakta olup hava kararmadan sonlandırılmaktadır. Parkur bitiminden sonra çeşitli animasyon gösterilerinin, su savaşlarının ve buna benzer eğlenceli aktivitelerin gerçekleştirildiği Antalya rafting turunda konuklara bol proteinli öğle yemeği servisi de verilmektedir.

Rafting Turu Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rafting turu sırasında dikkat edilmesi gereken belli başlı birçok kural bulunmaktadır. Deneyimli sporcuların eşlik ettiği turlarda, kişilerin uyması gerektiği kurallara mutlaka riayet edilmelidir. Bu doğrultuda her turda mutlaka bir rehber bulunduğu bilgisi unutulmamalıdır. Rafting esnasında kol, bacak ve bilek gibi uzuvlara hiçbir şekilde ip bağlanmaması gerekmektedir. Olası düşmeler sırasında bu durum, kişinin hayati tehlikesini artırabilmektedir.

Küreklerin çekimi sırasında ayakların mutlaka emniyet şeridinin dışına taşmamasına özen gösterilmelidir. Aksi halde botun bir yere çarpması durumunda kişinin zarar görebilme ihtimali bulunmaktadır. Raftinglerde, bot olduğu yerde duruyor olsa bile rehberden izin alınmadan kesinlikle akarsuya atlanılmamalıdır. Yüzme bilen veya bilmeyen herkesin, rafting sırasında kask ve can yeleği takması gerekmektedir. Son olarak da raftingin bir takım sporu olduğu bilincinden çıkmadan hareket edilmesi tavsiye edilmektedir.

Rafting Ücretleri

Rafting turları için talep edilen ücretler, standart hizmetleri içermektedir. Bu kapsamda standart hizmetler; rafting, fotoğraf çekimi, kaza sigortası ve ikramlardan oluşmaktadır. Bunun yanı sıra ek ücretlere tabi paketler de bulunmaktadır. Açık büfe kahvaltı, dönüş yemeği ve video çekimi gibi ekstra olarak sayılan hizmetler de rafting turu ücretleri değişiklik gösterebilmektedir. Rafting ücretlerinde değişkenlik gösterebilen bir başka durum ise katılımların bireysel ya da grup şeklinde olmasıdır. Toplu katılımlarda rafting ücretleri daha ekonomik olabiliyorken; bireysel kayıtlarda bu durum aksi yönde seyredebilmektedir.

Favori Listesi
Etbis QR Kod
Takipte Kal
Türsab Logo
Websitemiz Kredi Kartlı
Alışverişlerde 256 Bit SSL
Sertifikası ile Korunmaktadır
Ssl
GÜVENLİ ÖDE
2023 @ Tüm Hakkı Saklıdır. İzinsiz İçerik Kullanılamaz.BöcekSoft