Patara Plajı Özellikleri
Patara Plajı Özellikleri

Antalya’nın Kaş ilçesinde yer alan Patara Plajı, Akdeniz’in ünlü sahillerinden biridir. Adını, yakınlarında bulunan Patara Antik Kenti’nden alan plaj, uzunluğuyla dikkat çekmektedir. Yüzme başta olmak üzere pek çok günübirlik aktiviteye uygun olan Patara Plajı, bahar mevsiminden başlayarak eylül ayının sonuna kadar yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği bir destinasyondur. Antalya’daki diğer alternatiflerinin aksine rüzgarlı bir yapıya sahip olan plaj, keyifli olanakları ve masmavi deniziyle yıl boyunca ziyaret edilebilmektedir.

Patara Plajı Nerede?

Patara Plajı, Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Gelemiş Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Şehir merkezinden yaklaşık olarak 220 kilometre uzaklıkta yer alan plaj, Kaş’ın batısında konumlanmaktadır. Patara Plajı, Antalya ile Muğla arasında doğal bir sınır görevi de üstlenmektedir. Kaş ilçe merkezinden uzaklığı ortalama 40 kilometredir. Yeşilköy, Kalkan ve Kumluova mahalleleriyle çevrili olan Patara Plajı, ulaşım bakımından sorunsuz bir lokasyonda bulunmaktadır.

Patara Plajı’na Nasıl Gidilir?

Patara Plajı’na ulaşımlar karayolu araçlarıyla kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir.  Antalya’nın şehir merkezinden Patara Plajı’na yapılan seyahatlerde ağırlıklı olarak Fethiye yolu kullanılmaktadır. D330 Antalya - Fethiye yolunu, şehir merkezinden güneybatı yönüne yaklaşık 220 kilometre takip ettikten sonra Patara Plajı’na ulaşılabilmektedir.

Şehir merkezinden Patara Plajı’na ulaşımlar ortalama 3 saat sürmektedir. Kaş’tan Patara Plajı’na yapılacak olan ulaşımlarda ise D400 olarak kodlanan sahil yolunu batı yönüne doğru takip etmek gerekmektedir. Bu güzergah ise yaklaşık olarak 1 saatlik bir seyahat süresi gerektirmektedir.

Patara Plajı’na minibüsler aracılığı ile de ulaşım sağlanabilmektedir. Fethiye ve Kaş’ın farklı bölgelerinden hareket eden minibüsler, yaz sezonu boyunca her gün belirli saatlik aralıklarla Patara Plajı’na seferler düzenlemektedir. Patara Plajı, bölgenin ünlü destinasyonlarından biri olduğu için toplu taşıma ile ulaşım konusunda sorunsuzdur.

Patara Plajı Özellikleri

Patara Antik Kenti yakınlarında yer alan plaj, Antalya’nın Kaş ilçesindeki en uzun sahiline ev sahipliği yapmaktadır. Plajın üzerinde yer aldığı sahil şeridi, yaklaşık 18 kilometre uzunluğa sahiptir. Kumsalın derinliği, sahili boyunca zaman zaman 300 metrelere kadar ulaşabilmektedir. Olabildiğince ince tanecikli kumlardan oluşan sahili, yumuşak bir zemine sahiptir.

Patara Plajı’nın denizi genel itibariyle sığ bir yapıdadır. Bu bakımdan yüzme bilmeyenler tarafından tercih edilebilmektedir. Antalya’nın en çok rüzgar alan plajlarından biridir. Bu özelliği, Patara Plajı’nın rüzgar sörfü gibi aktivitelere ev sahipliği yapmasına olanak sağlamaktadır. Sahil şeridi boyunca rüzgar sörfü eğitimi veren çeşitli su sporları merkezleri bulunmaktadır.

Patara Plajı’nın kumsalı, aynı zamanda Caretta Carettalar için de bir doğal yaşam alanı olarak kullanılmaktadır. Kaplumbağaların yılın belirli dönemlerinde gelip yumurta bıraktıkları alan, yıl boyunca koruma altına alınmış durumdadır.

Patara Plajı bünyesinde ziyaretçilerin günübirlik olarak kullanabilecekleri çeşitli imkanlar bulunmaktadır. Şezlong ve şemsiye kiralama, duş, soyunma kabini, cankurtaran, plaj voleybolu, büfe, restoran ve kafeterya, bu imkanlar arasında sayılabilmektedir. Plaj üzerinde hizmet veren günübirlik tesisin yanı sıra bölge, genel itibariyle bakir yapıdadır. Plaj çevresinde konaklama yapmak isteyen ziyaretçiler için Gelemiş köyü sınırları içerisinde pek çok tesis hizmet vermektedir.

Patara Plajı Girişi Ücretli mi?

Patara Plajı’na giriş ücreti kişi başı 15 TL’dir. Patara Antik Kenti sınırları içerisinde yer aldığı için Müze Kart ile ücretsiz giriş yapılabilmektedir. Patara Plajı’nın girişinde ödenen ücret dahilinde duş, soyunma kabini ve tuvalet gibi imkanlardan ücretsiz bir şekilde faydalanabilmektedir. Patara Plajı’nda şezlong ve şemsiye kiralama ücreti 50 TL’dir.

Patara Plajı’na Yakın Villa Kiralama

Patara Plajı’nın tüm güzelliklerinden yararlanmak ve yüksek ev standartları ile konfor seviyesini yükseltmek için villa kiralayabilirsiniz. Patara Plajı villa kiralama hizmetine güvenilir ve uygun fiyatlarla sahip olmak için villavillam.com.tr’yi kullanabilirsiniz.

Patara Plajı kiralık villaları farklı konumlarda yer alırken bireysel veya kalabalık gruplar halinde vakit geçirebileceğiniz şekilde tasarlanmıştır. Muhafazakar, balayı, lüks, deniz manzaralı, çocuk havuzlu, ekonomik, jakuzili, kalabalık ailelere uygun ve evcil hayvan izinli villa seçeneklerinden kendinize en uygun olanı tercih ederek tatilinizin konfor seviyesini yükseltin!

Favori Listesi
Etbis QR Kod
Takipte Kal
Türsab Logo
Websitemiz Kredi Kartlı
Alışverişlerde 256 Bit SSL
Sertifikası ile Korunmaktadır
Ssl
GÜVENLİ ÖDE
2023 @ Tüm Hakkı Saklıdır. İzinsiz İçerik Kullanılamaz.BöcekSoft