Maşukiye Gezi Rehberi | Maşukiye Gezilecek Yerler
Maşukiye Gezilecek Yerler

Maşukiye, Kocaeli iline bağlı Kartepe ilçesinde yer almaktadır. Şehir merkezine yaklaşık 36 kilometre uzaklıkta olması, güneyinde Kartepe, kuzeyinde Sapanca Gölü gibi cazibe noktalarının bulunması bu destinasyona olan ilgiyi de artırmaktadır. Maşukiye büyüleyen yeşil alanlarıyla, temiz havası, dereleri, şelaleleri, balık restoranları ve otelleriyle ziyaretçilerine birbirinden farklı ve eğlenceli aktivite imkanları sunmaktadır.

Maşukiye Hakkında Kısa Bilgiler

Her geçen gün popülerliğini artıran ve keyifli vakit geçirmek isteyenler tarafından sıkça tercih edilen Maşukiye, Kocaeli’nin mutlaka görülmesi gereken rotaları arasında yer almaktadır. Maşukiye hakkında kısa bilgiler aşağıdaki gibidir:

  • Maşukiye Kocaeli’ne 36, İzmit’e 20 kilometre uzaklıkta olmasının yanı sıra İstanbul, Bursa ve Sakarya gibi illere de yakınlığı sayesinde hafta sonlarında turistlerin rahatlıkla ziyaret edebilecekleri bir gezi yeridir.
  • 1860’lı yıllarda kurulan Maşukiye köyünün Soğuksu ve Çınarlı isminde iki mahallesi vardır.
  • Köyün Kafkas ve Rus Savaşı’ndan sonra bölgeye gelen Çerkes boylar tarafından kurulduğu kurucusunun Çerkeslerden Murat Bey olduğu bilinmektedir.
  • İsmi aşık anlamına gelen maşuktan gelmektedir. Etrafında yer alan şehirler tarafından balayı merkezi olarak ziyaret edildiği için Aşıklar Köyü ismiyle de anılmaktadır.
  • Cumhuriyet Dönemi’nde ilk kadın belediye başkanı ve ilk kadın subayı Maşukiye köyü sakinlerindendir.
  • Eşsiz manzaraları ve etkinlik imkanlarıyla her yıl giderek daha da popüler bir gezi yeri haline gelmektedir.

Maşukiye’ye Ne Zaman Gidilmeli?

Maşukiye Akdeniz ve Karadeniz iklimlerinin kesişim noktasında olduğundan her iki iklimin özelliklerini taşımaktadır. Kış ayları karlı tepelerini ve dağ manzaralarını görmek için tercih edilmektedir. Her mevsim doğanın başka bir güzelliğini gözler önüne serse de yerli ve yabancı turistler burayı daha çok bahar mevsiminde tercih etmektedir. Maşukiye tabiatın kendini yenilediği bu dönemde ziyaretçilerine eşsiz bir tatil fırsatı sunmaktadır.

Maşukiye Gidip Görülecek Yerler

Maşukiye, sevdikleriyle ya da yalnız başına şehir hayatının kalabalığından uzaklaşmak isteyenler için ideal gezi yerlerinden biridir. Özellikle hafta sonu tatillerinde tercih edilse de günübirlik olarak da gezilebilmektedir. Maşukiye gezilecek yerler bakımından ziyaretçilerine pek çok seçenek tanımaktadır.

Kirazlı Yaylası

Kirazlı yaylası, Maşukiye’de İzmit Körfezi ve Sapanca Gölü’nü gözler önüne seren manzarasıyla ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Yeşil alanları ve temiz havasıyla ailelerin ve arkadaş gruplarının tercih ettiği yayla doğa gezisi, piknik ve fotoğraf çekimi gibi eğlenceli aktiviteler sunmaktadır.

Kuzu Yaylası

Kuzu Yaylası, Maşukiye’de şehir hayatının gürültüsünden uzaklaşıp yalnız başına, arkadaşları ya da aileleriyle sesiz ve sakin bir gün geçirmek isteyenler için en ideal yerlerden biridir. Oldukça geniş alanı ve birbirinden çeşitli ağaçlarıyla ziyaretçilerini ağırlayan yayla piknik, manzara seyri ve fotoğrafçılık gibi aktivite imkanları sunmaktadır. Ayrıca yaklaşık 10 kilometrelik yürüyüş parkuru da keyifli bir doğa gezisi için Kuzu Yaylası’nda ziyaretçilerini beklemektedir.

Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe, Maşukiye’ye yaklaşık 16 kilometre uzaklıkta bulunmakta ve Kayak turizmi açısından en önemli yerlerden biri olarak görülmektedir. 1600 metrelik yüksekliği bulunan destinasyon keyifli bir kayak tatili sunmasının yanı sıra manzaralarıyla göz doldurmaktadır. Kayak pistleri, eğitim merkezleri, otel, kafe ve restoranlarıyla yıl içerisinde kayak meraklıları tarafından rağbet görmektedir.

Derbent

Derbent, Maşukiye’de Kartepe eteklerinde uzanan tatil yeri olarak ziyaret edilmektedir. Doğa yürüyüşü parkurları ve alabalık tesisleriyle bölgedeki en hareketli noktalardan biri olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Dereleri, derelerin etrafına kurulan balık restoranları, dinlenme alanları ve kır bahçeleriyle keyifli bir hafta sonu tatili için tercih edilebilecek yerlerdendir. Derbent, Maşukiye’de sevdikleriyle doğa içerisinde sakin bir gün geçirmek isteyenlere tavsiye edilmektedir.

Sapanca Gölü

Sapanca Gölü, Türkiye’nin en güzel doğa yerlerinden biri olarak Maşukiye’nin yanı başında yer almaktadır. Dinlenme yerleri, doğa parkları, yürüyüş parkurları ve gölün etrafındaki plajlarla ziyaretçilerine birbirinden farklı ve keyifli tatil aktiviteleri sunmaktadır. Burada yılın her mevsiminde tekne ve kano gezileri düzenlenmektedir. Sevdikleriyle ya da tek başına günübirlik bir tatil yapmak için Sapanca Gölü bölgede mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

Aygır Deresi

Aygır Deresi, Kartepe’nin zirvesinden başlayıp Maşukiye’ye kadar uzanmaktadır. Derede kısa ve orta zorlukta yürüyüş parkurları, su kaynakları ve pınarlar bulunmaktadır. Parkurun sonunda ise ziyaretçilerin karşısına küçük bir şelale çıkmaktadır. Şelaleye var yürüyüş yolu oldukça zorlu olsa da Aygır deresi temiz hava ve manzarasıyla ziyaretçilerini büyülemektedir.

Ayrı Gezen Cam Terası

Ayrı Gezen Cam Terası 2019 yılında yaptırılmıştır. Türkiye’nin en büyük cam terası olarak ziyaretçilerine birbirinden güzel manzaralar sunmaktadır. Yerden yüksekliği 185 metre olan teras Maşukiye ve Kartepe’nin güzelliklerini gözler önüne sermektedir. Ayrıca Sapanca Gölü’nün de görülebildiği terasta dağların görünümü ve altında akan derenin sesi de ziyaretçilerine keyifli bir gezi imkanu sunmaktadır.

Ormanya

Ormanya, Maşukiye çevresinde özellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilen gezi yerlerinden biridir. İçerisinde piknik alanları ve büfelerin bulunduğu Ormanya’da çocuklar için hayvanat bahçesi, atlı binicilik, Hobbit Evleri, kuş gözlem alanı ve yaban yaşam alanı gibi birçok bölüm yer almaktadır. Çocuklarıyla keyifli ve eğlenceli bir gün geçirmek isteyenler için en ideal yerlerden olan Ormanya pazartesi günleri dışında 09.00 ile 19.00 saatleri arasında ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilmektedir.

Favori Listesi
Etbis QR Kod
Takipte Kal
Türsab Logo
Websitemiz Kredi Kartlı
Alışverişlerde 256 Bit SSL
Sertifikası ile Korunmaktadır
Ssl
GÜVENLİ ÖDE
2023 @ Tüm Hakkı Saklıdır. İzinsiz İçerik Kullanılamaz.BöcekSoft