Kalkan Gezilecek Yerler, Kalkan Gezi Rehberi

Kalkan Gezilecek Yerler, Kalkan Gezi Rehberi
Kalkan Gezilecek Yerler, Kalkan Gezi Rehberi

Günümüzde hala Likya Uygarlığı’na dair eser ve kalıntıların görülebildiği Kalkan, yaklaşık 200 yıl önce Yunan Adası’ndan gelen tüccarlar tarafından kurulmuştur. En yoğun günlerini hava şartlarının ve şehre giden turistlerin etkisi ile yaz aylarında yaşayan destinasyonda doğanın tüm cömertliğini sonuna kadar hissedebilirsiniz. Kalkan gezilecek yerler listesi ile keyifli bir geziye çıkabilirsiniz.

Kalkan Nerede ve Kalkan Nereye Bağlı?

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen Kalkan, Antalya’nın Kaş ilçesinde yer almaktadır. Doğal, turistik ve tarihi destinasyonları ile ziyaretçilerin keyifli vakit geçirebilmelerine olanak sağlayan bu mahalle, oldukça cazip fırsatlar barındırmaktadır. Kalkan; ilçe merkezine 27, şehir merkezine ise 231 kilometre uzaklıktadır.

Kalkan’da Gezilecek Yerler

Antalya’ya gelen turistlerin uğrak noktalarından olan Kalkan gezilecek yerler açısından ziyaretçilerine çok fazla seçenek sunmaktadır. Ziyaretçiler gezi sırasında masmavi denizin yemyeşil ormanlar ile birleştiği doğal güzellikleri, tarihi kalıntıları ve aynı zamanda eğlence mekanlarını keşfedebilmektedir.

Patara Plajı

Kalkan’ın en çok dikkat çeken destinasyonları arasında bulunan Patara Plajı, toplam 12 kilometre uzunluğa sahiptir. Bölgenin en büyük plajı unvanına sahip olmakla birlikte sahili tamamen ince yapılı kumlardan oluşmaktadır. Masmavi denizi ziyaretçilerini adeta yüzmek için teşvik ederken sığ bir yapıya sahiptir. Gün boyu rüzgar aldığından sörf için de elverişlidir.

Kaputaş Plajı

Kaputaş Plajı, Kalkan’ın önemli destinasyonları arasında yer almaktadır. Kalkan ile Kaş arasındaki sahil yolunda konumlanan plaj, masmavi ve soğuk bir denize sahiptir. Plajın içerisinde ziyaretçilerin ihtiyaçlarını giderebilecekleri işletmeler hizmet vermektedir. Kalkan’da gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken Kaputaş Plajı’nda yılın tüm yorgunluğunu atabilirsiniz.

Patara Antik Kenti (Patara Ören Yeri)

Eski çağlarda Likya Uygarlığı’na ait en büyük deniz ve ticaret limanı olan Patara Antik Kenti, Kalkan’da mutlaka görülmesi gereken bir diğer mekandır. Esen Çayı’nın ağzında konumlanan antik kent, Xanthos Vadisi’nin girişinde yer aldığından çağlar boyunca önemli bir rol üstlenmiştir. Patara Ören Yeri’nde bulunan lahit, sütunlu cadde, giriş kapısı, hamam ve antik tiyatro gibi kalıntılar, ziyaretçilerini adeta tarihi bir yolculuğa çıkarmaktadır. Patara Plajı’na 10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunduğundan sıkça tercih edilmektedir.

Güvercin İni Deniz Mağarası (Güvercinlik Deniz Mağarası)

Güneş ışınlarının su yüzeyine çarpması ile birlikte masmavi bir görünüme bürünen Güvercin İni Deniz Mağarası ismini içerisine yuva yapan güvercinlerden almaktadır. Ziyaretçiler yüzerek mağaranın içine girebilmekte ve gizemli bir yolculuğa çıkabilmektedir. Mağaranın yüksekliği 1 ile 2 metre arasında değişkenlik göstermektedir. Eski çağlarda gerçekleşen depremler sonucunda oluşan bu doğal güzelliği tekne turları ile keşfetme imkanınız bulunuyor.

İnbaş Mağarası

Güvercinlik Deniz Mağarası’na 100 metre uzaklıkta yer alan İnbaş Mağarası, Kalkan’da gezilecek yerler listesinde yer alan bir diğer önemli destinasyondur. Toplam 40 metre uzunluğa sahip mağaranın girişi çok dardır. İç kısmındaki yükseklik ise oldukça değişkendir. Mağarayı keşfetmek isteyen kişiler, tekne turları sırasında yüzerek iç kısma geçmek durumundadır.

Fırnaz Koyu

Kalkan’da doğal güzelliklerin en seçkin örnekleri arasında gösterilen Fırnaz Koyu, denize girebilmek için cezbedici seçenekler sunmaktadır. Bölgeden hareket eden tekne turlarının pek çoğu gezileri sırasında koya uğramaktadır. Fırnaz Koyu’nun dikkat çeken bir diğer özelliği ise çamur banyolarıdır. Koyda bulunan su ve çamurun birçok cilt hastalığına iyi geldiği bilinmektedir.

Mavi Mağara

Mavi Mağara, Kalkan’a yaklaşık 6 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Jeolog Dr. Temuçin Aygen tarafından fark edilerek turizme kazandırılan mağara, Kaputaş Plajı’na yürüme mesafesindedir. Güneş ışınlarının denizin dibine yansıyarak oluşturduğu mavi ve parlak renk, mağaranın içini kaplayarak adeta görsel bir şölen yaratmaktadır. Kalkan gezilecek yerler listenizde yer alması gereken mağaranın yüksekliği 15, uzunluğu ise 50 metredir.

Seyrek Çakıl Plajı

Kalkan’a yaklaşık 11 kilometre uzaklıkta konumlanan Seyrek Çakıl Plajı ismini sahili kaplayan ince taşlardan almaktadır. Bakir yapısını koruyan ve çevresinde işletmelerin bulunmadığı plaj, kalabalıklardan uzaklaşmak isteyenler için oldukça ilgi çekicidir. Küçük bir sahile sahip olmakla birlikte denizi dalgasız, sakin ve berraktır.

Büyük Çakıl Plajı

Her yıl binlerce turisti ağırlayan Büyük Çakıl Plajı, denizin tadın çıkarmak isteyenler için biçilmiş kaftandır. Kalkan’a yaklaşık 26 kilometre uzaklıktaki plaj, adeta akvaryum olarak adlandırılabilecek güzellikteki denizi ve tertemiz sahili ile sizlere unutulmayacak bir deneyim yaşatacaktır.

Kalkan’a Ne Zaman Gitmeli?

Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi ve turistik yerleri ile de ön plana çıkan Kalkan, en yoğun günlerini tatil sezonu olan yaz aylarında yaşamaktadır. Yıl boyunca huzurlu ve keyifli bir ortam vaat eden Kalkan’da deniz, kum ve güneşin tadını çıkarmak isteyenler gezi için yaz aylarını tercih etmelilerdir.

Kalkan’da Villa Nerede Kiralanır?

Kalkan’da konaklamak için villavillam.com.tr üzerinden belirlediğiniz standart ve fiyatlara uygun olarak kiralama yapabilirsiniz. Kaş Kalkan’da villa kiralama hizmetinden yararlanarak tatilinizin konfor seviyesini yükseltebilir, aradığınız huzuru daha yakından tadabilirsiniz. Kiralama fiyatları tercih edeceğiniz villanın kişi kapasitesine, özelliklerine ve standartlarına bağlı olarak değişmektedir.

Kiralama yapmadan önce filtrelemenizi muhafazakar, balayı, lüks, deniz manzaralı, çocuk havuzlu, ekonomik, kapalı havuzlu, jakuzili, ısıtmalı havuzlu, kalabalık ailelere uygun veya evcil hayvan izinli olarak tercih ederek sizlere en uygun konaklama hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Favori Listesi
Etbis QR Kod
Takipte Kal
Türsab Logo
Websitemiz Kredi Kartlı
Alışverişlerde 256 Bit SSL
Sertifikası ile Korunmaktadır
Ssl
GÜVENLİ ÖDE
2023 @ Tüm Hakkı Saklıdır. İzinsiz İçerik Kullanılamaz.BöcekSoft