Gömbe Yaylası Nerede ve Nasıl Gidilir?
Gömbe Yaylası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Şehrin kalabalığından, yoruculuğundan ve gürültüsünden uzaklaşmak için bulunmaz bir fırsat sunan Gömbe Yaylası, binlerce canlıya ev sahipliği yaptığı doğal ortamı ile ziyaretçilerine huzuru tattırmaktadır. Zengin bitki ve ağaç çeşitliliğine doğal su kaynaklarının eşlik ettiği yaylada, gün boyu temiz hava alabilir ve manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Gömbe Yaylası Nerede?

Gömbe Yaylası, Antalya’nın Kaş ilçesinde yer almaktadır. Doğanın tüm güzelliklerini bünyesinde barındıran ve Gömbe köyü sınırları içerisinde bulunan yayla ilçe merkezine 68, şehir merkezine ise 155 kilometre uzaklıktadır.

Gömbe Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Antalya’da şehirden uzaklaşmak isteyenlerin en çok tercih ettiği destinasyonlar arasında yer alan Gömbe Yaylası’na özel araçlar ile ulaşım sağlanmaktadır. Kaş merkezden özel turların da düzenlendiği yayla Kalkan’a 40 kilometre, Elmalı’ya 30 kilometre uzaklıktadır. Kaş ve Fethiye gibi sahil şeridindeki ilçelerden Gömbe Yaylası’na gitmek için Elmalı – Kaş karayolu kullanılmalıdır. Elmalı – Kaş karayolu sık virajlara sahip olduğundan mutlaka deneyimli şoförler ile yola çıkılmalıdır.

Gömbe Yaylası Özellikleri

Gömbe Yaylası, en yoğun günlerini kavurucu sıcakların etkili olduğu yaz aylarında yaşamaktadır. Kavurucu sıcakların etkisinden kurtulmak ve aynı zamanda doğanın kucağında keyifli vakit geçirmek isteyen kişiler yaylaya çıkarak ciğerlerini oksijen ile doldurmaktadır. Doğa tutkunları için gözlem, manzara seyri, yürüyüş ve fotoğrafçılık gibi farklı aktivite imkanları da bulunmaktadır.

Gömbe Yaylası’nın ortasından geçen dere, çevresine serinletici bir etki yaratmaktadır. Yörük kültürünün görüldüğü ve bölge halkına da rastlanabildiği yayladaki yolculuğunuza ardıç, sedir ve kızılçam ağaçları eşlik etmektedir.

Muhteşem bir doğa harikası olan

Gömbe Yaylası’nın ortasından geçen dere, çevresine serinletici bir etki yaratmaktadır. Yörük kültürünün görüldüğü ve bölge halkına da rastlanabildiği yayladaki yolculuğunuza ardıç, sedir ve kızılçam ağaçları eşlik etmektedir.

Bu panayırlar sırasında yağlı güreş geleneğinin doğduğu söylenmektedir.

Gömbe Yaylası’nın birçok noktasında farklı mesafelere sahip yürüyüş yolları bulunmaktadır. Bu güzergahları takip eden kişiler doğa gözlemciliği açısından kendilerini şanslı hissedebilecekleri güzellikler ile karşılaşabilmektedir. Yükseltisi fazla olduğundan ilkbahar ve yaz mevsimlerinde dahi karla kaplı noktalar görülebilmektedir. Bölge halkı, yayladaki karları toplayıp pekmez ile harmanlayarak sıcak ve bunaltıcı günlerde tüketmektedir.

Atmosferi ile unutulmayacak anlara sahne olan Gömbe Yaylası’nda 3000 metre yüksekliğe sahip Akdağ’ı da görebilirsiniz. Hava sıcaklığının etkisiyle dağın tepesinde karlar erimeye başladığında ortaya görsel bir şölen çıkmaktadır. Eriyen Kar, aynı zamanda bölge halkının ihtiyaçlarını da karşılamaktadır. Yaklaşık 60 metreden aşağı süzülen suyun oluşturduğu şelale yöre halkı tarafından Uçarsu olarak adlandırılmaktadır.

Her yıl 5 ile 7 Haziran tarihleri arasında düzenlenen Uçarsu Şenlikleri, yöre halkının yanı sıra turistler tarafından da ilgi çekici bulunmaktadır. Bu vesile ile yoğun bir dönem geçiren yaylada kurbanlar kesilmekte, sema ve folklor gösterileri yapılmaktadır.

Gömbe Yaylası’na Yakın Villa Kiralama

Kendine has kültürü ve muhteşem atmosferiyle her yıl binlerce kişiyi kendisine çeken Gömbe Yaylası’na yakın villa kiralama hizmeti için villavillam.com.tr’den yararlanabilirsiniz. En uygun fiyatlarla sunulan kaliteli hizmet ile doğayla baş başa kalabileceğiniz mükemmel bir tatil planlama şansınız bulunmaktadır. Gömbe Yaylası kiralık villaları sayesinde genellikle günübirlik olan düzenlenen gezilerden daha çok burada vakit geçirebilir, ruhunuzu dinlendirme şansını yakalayabilirsiniz.

Antalya’da şehirden uzaklaşarak doğayı ruhunuzda hissedebileceğiniz bir güzelliğe sahip olan Gömbe Yaylası’nda kiralayacağınız villaların fiyatları kişi sayısına, kapasitesine, konumuna ve standartlarına göre değişkenlik göstermektedir. Müşteri memnuniyetinin ön planda tutulduğu kiralama hizmetinde filtreleme yaparken muhafazakar, balayı, lüks, çocuk havuzlu, kalabalık ailelere uygun ve ekonomik gibi villa seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Favori Listesi
Etbis QR Kod
Takipte Kal
Türsab Logo
Websitemiz Kredi Kartlı
Alışverişlerde 256 Bit SSL
Sertifikası ile Korunmaktadır
Ssl
GÜVENLİ ÖDE
2023 @ Tüm Hakkı Saklıdır. İzinsiz İçerik Kullanılamaz.BöcekSoft