Göcek Gezilecek Yerler, Koyları ve Plajları

Göcek Gezilecek Yerler, Koyları ve Plajları
Göcek Gezilecek Yerler, Koyları ve Plajları

Son yılların en gözde tatil noktalarından biri olan Göcek, her geçen gün popülerliğini artırırken yıl boyunca yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlamaktadır. Ünü Türkiye sınırlarını aşarak dünya geneline yayılan bu destinasyonda yeşil ve mavinin eşsiz uyumu adeta huzuru hissetmenizi sağlamaktadır. Göcek’i ziyaret edenler Ege’nin Akdeniz’e açılan kapısının sunmuş olduğu tüm güzellikleri doyasıya yaşamaktadır.

Göcek Nerede ve Göcek Nereye Bağlı?

Göcek, Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer alan küçük bir kasabadır. 1980 yıllarına dek sessiz ve sakin yapısını koruyan kasaba, son dönemlerde tatilcilerin uğrak noktası olmuş ve yoğun ilgi görmeye başlamıştır. Popülerlik aynı zamanda bölgeye yapılan yatırımların da artmasını sağlamıştır.

Göcek’te Gezilecek Yerler

Göcek gezilecek yerler listesi; doğal, turistik ve tarihi pek çok özel noktayı kapsamaktadır. Uçsuz bucaksız ormanları ve masmavi denizi ile keyifli bir tatil için tüm şartları sağlayan kasabayı ziyaret eden kişiler kendilerini doğanın kucağında bulmaktadır. Serin sularda yüzüp sarı ince kumlarda güneşlendikten sonra ise çok çeşitli aktivitelere katılabilir, kendinizi Göcek’in gece hayatına bırakabilirsiniz.

Çalış Plajı

Göcek merkeze yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta konumlanan Çalış Plajı, yazın keyfini çıkarmak isteyenlerin uğrak noktalarındandır. Toplam 4 kilometre uzunluğa sahip olan plajda eğlence gün boyu devam etmektedir. Özellikle sabah saatlerinde çarşaf gibi sakin olan deniz, öğleden sonra dalgalanmaktadır. Yaz boyunca esen rüzgar bunaltıcı havanın dağılmasını ve deniz kokusunun vücudunuzu sarmasını sağlamaktadır. Çalış Plajı’nda kiteboard ve sörf gibi aktiviteler yapma imkanınız da bulunmaktadır.

Sarıgerme Plajı

Tertemiz denizi, eşsiz doğası ve sakin yapısı ile her yıl binlerce kişiyi kendisine çekmeye başaran Sarıgerme Plajı, Göcek’te gezilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. 7 kilometre uzunluğundaki plaj, daha çok şehirden uzaklaşmak ve doğanın tadını çıkarmak isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Plajın kumları ince yapıya sahipken denizi oldukça sığdır. Çocuklu aileler ve iyi derecede yüzme bilmeyenler de Sarıgerme Plajı’nda denizin tadını çıkarabilmekte ve su sporlarına da katılabilmektedir.

Günlüklü Plajı

Günlük ağaçları ile çevrili olduğundan bu isimle anılan Günlüklü Plajı, kendine has atmosferi ile dinlendirici bir ortam oluşturmaktadır. Ağaçlardan yayılan mis gibi koku, yumuşak yapılı kumlarda güneşlenirken huzurlu hissetmenizi sağlayacaktır.

İnlice Plajı

İnlice Plajı, siyah kumları ile ün kazanmış olup Göcek merkeze sadece 6 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Tamamen ağaçlar ile çevrili olan ve farklı konseptlere sahip işletmelerin bulunduğu plajda siyah kumlarda güneşlendikten sonra kendinizi masmavi ve tertemiz denize bırakabilirsiniz.

Göcek Marina

Çevrenin doğal ve özel yapısına uygun olarak inşa edilen Göcek Marina, her yıl yüzlerce yatı ağırlamaktadır. Etrafı tamamen doğal güzellikler ile çevrilidir. Merkeze sadece 5 dakika uzaklıkta olduğundan kasabayı ziyaret eden kişiler için de bir yaşam alanı görevini üstlenmektedir. Yatların ve sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılayabildiği alanda turistler de deniz manzarasına karşı yiyecek ve içeceklerini tüketebilmektedir.

Ayten Koyu

Göcek’te huzuru bulabileceğiniz doğal güzelliklerden olan Ayten Koyu, yeşil ile maviyi birleştirerek adeta bir tablo ortaya çıkarmıştır. Tabanı taşlar ile kaplı olan deniz, etrafındaki ağaçlardan dolayı gün içerisinde yeşile bürünmektedir. Ayrıca koyda hizmet veren bir tesis bulunmadığı için oldukça sakin ve sessizdir.

Cennet Koyu

Yassıca Adaları’nın batısında konumlanan Cennet Koyu, tüm ihtişamıyla adeta cenneti anımsatmaktadır. Çam ağaçlarının gölgesinde denize girebilme imkanı sunan koy, güzelliği ile sizi etkilemeyi başaracaktır.

Akvaryum Koyu

Akvaryum Koyu adını tertemiz ve berrak sularından almaktadır. 12 Ada turları sırasında teknelerin uğradığı ve ziyaretçilerin yüzme fırsatı yakaladığı koyda dalış sırasında deniz canlılarını çıplak gözlerle izlemek mümkündür. Koyun büyük bir bölümü çam ağaçlarının gölgesi altında olduğundan hava sıcaklığı hissedilmemektedir. Ayrıca dalış sırasında deniz feneri kalıntılarını da görebilirsiniz.

Sıralıbük Koyu

Günlük tekne turlarının güzergahında yer alan Sıralıbük Koyu, tatlı ve tuzlu suyun bir arada olduğu ender noktalar arasındadır. Berrak ve tertemiz sularında yüzebileceğiniz koyun tabanı çakıl taşlarından oluştuğu için deniz ayakkabılarınızı yanınızda getirmeniz tavsiye edilmektedir.

Kille Bükü Koyu

Kille Bükü Koyu, Göcek’te Taşyaka ve Boynuzbükü arasında kalmaktadır. Geniş bir sahile sahip olan koyun hemen arkasında bir ova yer almaktadır. Yüksek tepeleri ise çam ağaçları ile kaplıdır. Koyda tepeye doğru yürüyüş yapıldığında ağaçlar arasında gizlenmiş tarihi kilisenin kalıntılarını görebilmek mümkündür.

Yavansu Koyu

Sahilindeki heykelden dolayı Martılı Koy ya da Martı Koyu olarak da adlandırılan Yavansu, ismini yanı başından dağdan gelen tatsız sudan almaktadır. Sadece hayvanların içebildiği su, dağdan gelerek deniz ile buluşmaktadır. Gün boyu deniz, kum ve güneş üçlüsünün keyfini çıkarabileceğiniz koyun çevresi çam ve zeytin ağaçları ile kaplı olduğundan dinlenmek için de uygundur.

Aşı Koyu

Aşı Koyu, şehir kalabalığından uzaklaşmak isteyenlerin mutlaka ziyaret etmeleri gereken bir doğal güzelliktir. Bakir yapısını korumayı başaran koy, ziyaretçilerine kalabalıktan uzaklaşma fırsatı sunmaktadır. Nispeten soğuk olan denizi temiz, sığ ve aynı zamanda dalgasızdır. Bitki örtüsü açısından zengin olduğu için bölgede çok sayıda arı ile karşılaşılabilmektedir.

Sarsala Koyu

Çok fazla popüler olmadığından yıl boyunca sakin bir ortamı bulunan Sarsala Koyu, tamamen yeşillik ile çevrilidir ve adeta tabloyu andıran görüntüler ortaya çıkarmaktadır. Daha çok günübirlik geziler için tercih edilen bu koyun plajı ince kum ile kaplıdır. Özellikle yaz günlerinde hem doğanın hem de denizin tadını çıkarmak için cazip fırsatlar sunmaktadır.

Kleopatra Hamamı Koyu

Ağaçların gölgesinde, mavi ve yeşilin kucaklaştığı Kleopatra Hamamı Koyu, adını bölgeyi ziyaret eden Mısır kraliçesinden almaktadır. Rivayete göre Kleopatra bölgeyi ziyaret ettiğinde koya bir hamam yapılmış ve kendisine hediye edilmiştir. Burada bulunan sıcak su kaynaklarının cilt hastalıklarına iyi geldiğine ve güzelleştirdiğine inanılmaktadır. Dalış için uygun şartların bulunduğu koyda su altında renkli canlıları ve batık hamam kalıntılarını görebilirsiniz.

Gübün Koyu

Çevresinde kaya mezarları gibi antik kalıntıların bulunduğu Gübün Koyu hem tatil hem de kültür gezisi için sıkça tercih edilmektedir. Adeta açık hava müzesi olarak ifade edilebilecek koyda yüzerken dahi tarihi kalıntılara rastlamak mümkündür. Bakir ve doğal yapısını günümüze kadar korumaya başarmıştır. Coğrafi yapısından dolayı rüzgar ve dalgalara karşı korunaklı olduğundan denizi adeta çarşaf görünümündedir.

Bedri Rahmi Koyu

Resmi kayıtlarda Taşkaya olarak geçen bu koy, Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun 1974 yılındaki ziyaretinin ardından bu isimle anılmaya başlanmıştır. Ünlü şair ve ressamın koydaki bir kaya üzerine tasvir ettiği balık resmi hala korunmaktadır. Göcek merkezine sadece 17 kilometre uzaklıkta bulunduğundan yıl boyunca yoğun şekilde ziyaretçi almaktadır. Üstelik tertemiz denizinde yüzmek de mümkündür. Bedri Rahmi Koyu’nda denizin ve doğanın tadını çıkardıktan sonra tepede yer alan kaya mezarlarını da keşfedebilirsiniz.

Göcek Adası

Tekne turları ile gidilebilen ve kara ile bağlantısı olmadığından daha sakin bir yapıya sahip olan Göcek Adası, tamamen günlük ve çam ağaçları ile kaplıdır. Huzurlu bir atmosferin bulunduğu adada gün boyunca çarşaf gibi olan denize girilebilmektedir. Denizin zemini taşlık olduğundan ziyaretçilerin deniz ayakkabılarını yanlarında bulundurmaları önerilmektedir. Adada hizmet veren işletme, ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayacak düzeydedir.

Tersane Adası

Tersane Adası, Göcek’teki en büyük ada olma özelliği taşırken mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındandır. Yaz ve kış olmak üzere iki limanı bulunan ada, Osmanlı Dönemi’nden beri aktif olarak kullanılmaktadır. Osmanlı, bu adada bir tersane kurmuş, gemi inşası ve bakımını gerçekleştirmiştir.

Yassıcalar

Denizciler tarafından Jessica Adaları olarak bilinen ve eski çağlarda Likyalıların hakim olduğu Yassıcalar, tamamen çam ve zeytin ağaçları ile kaplıdır. Adanın birçok noktasında küçük ve büyük olmak üzere korunaklı koylar bulunmaktadır. Gün batımı manzarasının dillere destan olduğu bu destinasyonun koylarında yüzerek özgür ruhunuzu hissedebilirsiniz.

Göcek’e Ne Zaman Gitmeli?

Muğla’nın gözbebeği olan Göcek, en yoğun günlerini tatil sezonu olan yaz mevsiminde yaşamaktadır. Her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlayan Göcek’te denizin ve aynı zamanda doğanın tadını çıkarmak için yaz aylarını tercih etmelisiniz. Fakat yaz mevsiminde hava sıcaklığının bunaltıcı bir etki yarattığı unutulmamalıdır. Daha sakin ve serin bir ortamda Göcek’i keşfetmek isteyenler ilkbahar dönemini tercih etmelilerdir.

Göcek’e Yakın Villa Kiralama

Göcek villa kiralama hizmeti için villavillam.com.tr’yi kullanabilirsiniz. Bütçenize uygun şekilde tercih edebileceğiniz lüks villalar ile Göcek’teki tatilinizin konfor seviyesini yükseltebilir, adeta ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Göcek’teki kiralık villalar konumlarına, kişi kapasitelerine ve standartlarına göre farklı şekilde fiyatlandırılmaktadır. Bütçenize en uygun villayı kiralamak ve sevdiklerinizle hem doğanın hem de denizin tadını çıkarmak için acele edin!

Favori Listesi
Etbis QR Kod
Takipte Kal
Türsab Logo
Websitemiz Kredi Kartlı
Alışverişlerde 256 Bit SSL
Sertifikası ile Korunmaktadır
Ssl
GÜVENLİ ÖDE
2023 @ Tüm Hakkı Saklıdır. İzinsiz İçerik Kullanılamaz.BöcekSoft