Antalya'da Görülmesi Gereken Milli ve Tabiat Parkları

Antalya'da Görülmesi Gereken Milli ve Tabiat Parkları
Antalya'da Görülmesi Gereken Milli ve Tabiat Parkları

Eşsiz doğası ve zengin ekosistemiyle Antalya, gezilecek milli ve tabiat parkları açısından ziyaretçilerine birbirinden farklı seçenekler sunmaktadır. Turizm alanında Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biri olan Antalya’nın doğasını yakından keşfetmek ve canlı popülasyonunu yakından incelemek için bu parkların önemi oldukça büyüktür. Koruma altına alınmış olan parklar, turistlerin ve bölge halkının günübirlik ziyaretlerine açık durumdadır. Sınırları içerisinde seyir terasları, tesisler ve doyasıya gezilebilen patikaların bulunduğu parkların bir kısmında piknik ve benzeri aktiviteler gerçekleştirilebilmektedir.

Güver Kanyonu Tabiat Parkı

Güver Kanyonu Tabiat Parkı, Antalya’nın Döşemealtı ilçesine bağlı Bahçeyaka Mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Ana kaynağını Güver Kanyonu’ndan alan tabiat parkı, birbirinden ilginç doğa manzaralarıyla dikkat çekmektedir. Kanyonun kuzeyinde yer alan dağlardan gelen suların birleştiği kanyon, bünyesindeki seyir terasları ve yürüyüş yollarıyla ziyaretçilerine sıra dışı anlar sunmaktadır.

Mavikent Tabiat Parkı

Antalya’nın görülmesi gereken bir başka tabiat parkı ise Mavikent’tir. Park, Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı Mavikent Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Kumluca’ya 15 kilometre uzaklıkta bulunan Mavikent Tabiat Parkı, fıstık çamı, Kıbrıs Akasyası ve okaliptüs ağaçlarıyla çevrilidir. Yaban hayat bakımından da çeşitlilik gösteren Mavikent Tabiat Parkı’nda yüzme, piknik ve doğa yürüyüşü gibi aktiviteler yapılabilmektedir. Mavikent Tabiat Parkı’na girişler ücretsizdir.

İncekum Tabiat Parkı

İncekum Tabiat Parkı, Alanya’ya yakın bir konumda, Avsallar kasabasında yer almaktadır. 2006 yılında Tabiat Parkı olarak ilan edilen destinasyon, kuş gözlemciliği için ideal yerlerden biridir. Bünyesinde pek çok mesire alanının bulunduğu İncekum Tabiat Parkı¸ günübirlik geziler için uygundur. Bununla birlikte park piknik masası, tuvalet, çeşme, kır gazinosu, eğlence ve sergi alanlarıyla donatılmış durumdadır. İncekum Tabiat Parkı’na giriş ücretleri 45 TL olarak belirlenmiştir.

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı

Antalya’nın Aksu ilçesinde bulunan Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı, Türkiye’de doğal özelliklerini koruyabilmeyi başarmış nadir alanlardan biri konumundadır. Maki bitki örtüsünün öne çıkan unsurlarıyla çevrili olan park, su bitkileri açısından da zengindir. Büyük memeli hayvanlar için doğal bir yaşam alanı olan Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı, ormanlık alanlar bakımından çeşitlilik göstermektedir. Park, kaynağını sınırları içerisinde bulunan Kurşunlu Şelalesi’nden almaktadır. Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı’na giriş ücreti kişi başı 22 TL’dir.

Beydağları (Olimpos) Sahil Milli Parkı

Beydağları (Olimpos) Sahil Milli Parkı, idari olarak Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Arslanbucak köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Meşhur Olimpos’un en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. 1972 yılında sit alanı olarak koruma altına alınmış olan park bünyesinde çok sayıda antik kent ve plak bulunmaktadır. Çıralı, Olimpos ve Adrasan plajları bunlara örnek olarak gösterilebilmektedir. Olimpos Antik Kenti’nin de görülebileceği milli park ziyaretleri için ödenmesi gereken ücret kişi başı 16 TL’dir.

Termessos (Güllükdağı) Milli Parkı

Antalya’nın keşfedilmesi gereken yerlerinden biri de Termessos (Güllükdağı) Milli Parkı’dır. 1970 yılında koruma altına alınan park, Toros Dağları’nın eteklerinde konumlanmaktadır. Korkuteli ilçesi sınırları içerisinde ziyaret edilebilen park, tarihi kalıntıları, arkeolojik ve jeolojik 3değerleriyle birlikte oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Termessos Antik Kenti kalıntıları, Milli Park sınırları içerisinde yer almaktadır. Kızılçam ve maki bitkilerinin ağırlıklı olduğu Termessos (Güllükdağı) Milli Parkı, doğa gezileri ve piknik için uygun özelliklere sahiptir.

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı, Antalya’nın İbradı ilçesine bağlı Ürünlü köyü yakınlarında bulunmaktadır. İlçe merkezine ortalama 10 km uzaklıkta yer alan park, Manavgat Vadisi’nin batı yamacına düşmektedir. Adını, içerisinde bulunan Altınbeşik Tepesi’nden alan Milli Park bünyesindeki mağarasıyla ünlüdür. Üç katlı karstik mağara, Altınbeşik Mağarası Milli Parkı’nın kaynak değerini oluşturmaktadır. Mağaranın önünde güzel manzaralara ev sahipliği yapan bir göl bulunmaktadır. Manavgat Çayı’ndan gelen suların döküldüğü gölün çevresinde gezip görülebilecek doğal güzellikler sıralanmaktadır. Altınbeşik Mağarası Milli Parkı’na giriş ücreti 105 TL şeklindedir.

İlginizi çekebilir: Antalya'da Kamp Yapılacak Yerler

Köprülü Kanyon Milli Parkı

Köprülü Kanyon Milli Parkı, Antalya’nın birbirinden değerli doğal güzelliklere sahip Manavgat ilçesinde ziyaret edilebilmektedir. Kaynağını Isparta’nın Sütçüler ilçesinde doğan Köprüçay’dan alan park, rafting ve kano aktiviteleriyle meşhurdur. 1973 senesinde Milli Park olarak ilan edilmiştir. Üzerinde, Roma Dönemi’nden kaldığı bilinen tarihi bir köprü bulunmaktadır. Oluk Köprü adıyla bilinen yapı çevresinde keşfedilmeyi bekleyen birçok doğal güzellik yer almaktadır. Doğa yürüyüşü, dağcılık ve piknik aktiviteleri için uygun olan Köprülü Kanyon Milli Parkı’na girişler ücretsizdir.

İlginizi çekebilir: Antalya'nın Görülmesi Gereken Akarsuları ve Şelaleleri

Milli ve Tabiat Parklara Girişler Ücretli mi?

Türkiye’nin dört bir yanında bulunan milli ve tabiat parklarının girişleri genellikle ücretlidir. Bazı milli ve tabiat parklarına girişler ücretsiz bir şekilde yapılabilmektedir. Parkların giriş ücretleri birbirinden bağımsız bir şekilde değişiklik gösterebilmektedir. Ağırlıklı olarak milli ve tabiat parklarının bulunduğu şehre göre belirlendiği giriş ücretleri, normal ve indirimli olmak üzere iki farklı şekilde kategorize edilmektedir.

İlginizi çekebilir: Bungalov Ev Nedir?

Favori Listesi
Etbis QR Kod
Takipte Kal
Türsab Logo
Websitemiz Kredi Kartlı
Alışverişlerde 256 Bit SSL
Sertifikası ile Korunmaktadır
Ssl
GÜVENLİ ÖDE
2023 @ Tüm Hakkı Saklıdır. İzinsiz İçerik Kullanılamaz.BöcekSoft