Antalya'nın Görülmesi Gereken Akarsuları ve Şelaleleri

Antalya'nın Görülmesi Gereken Akarsuları ve Şelaleleri
Antalya'nın Görülmesi Gereken Akarsuları ve Şelaleleri

Doğal güzellikleriyle ünlü turizm cenneti Antalya’da gezip görülmesi gereken pek çok akarsu ve şelale bulunmaktadır. Tabiat ananın Antalya’ya verdiği en güzel armağanlar arasında yer alan bu doğal güzellikler şehrin dört bir yanına dağılmış durumdadır. Antalya tatilleri sırasında es geçilmemesi, mutlaka gezilmesi gereken akarsu ve şelaleler, huzurlu atmosferlerinin yanı sıra sundukları görsel açıdan etkileyici manzaralarıyla ünlüdür.

Manavgat Irmağı

Antik Çağ’da Melas adıyla bilinen Manavgat Irmağı, kaynağını Toroslar’dan almaktadır. Antalya üzerinden Akdeniz’e dökülen ırmağın uzunluğu yaklaşık olarak 93 kilometredir. Yapısı itibariyle Türkiye’nin rejimi bakımından en düzenli ırmakları arasında gösterilen Manavgat’ın üzerinde inşa edilmiş iki adet baraj bulunmaktadır.

Demre Çayı

Finike ile Kaş arasından kaynağını alan Demre Çayı, adını verdiği ilçesinden geçerek denize dökülmektedir. Toplamda 1000 km2 su toplama havzasına sahip olan Demre Çayı, Myra Antik Kenti’nin yakınlarından geçmektedir. Kıyısı boyunca görülmeye değer doğal güzelliklere ev sahipliği yapana çayın döküldüğü kısımda küçük bir göl oluşmuştur. 45 kilometre uzunluğa sahip olan çayın, Antik dönemdeki adının Myros olduğu bilinmektedir.

Eşen Çayı

Antik devirde Xanthos adıyla bilinen Eşen Çayı, Akdağlar’dan doğarak Karaçay’la birleştikten sonra Akdeniz’e dökülmektedir. Birleştiği Karaçay akarsuyu, aynı zamanda Saklıkent Kanyonu’nu oluşturmaktadır. Üzerinde kano ve rafting gibi adrenalin dolu sporların yapılabildiği Eşen Çayı’nın çevresi yeşil ağaçlar ve ormanlık alanlarla kaplı durumdadır. Toplamda 146 kilometrelik uzunluğa sahip olan çay, doğa yürüyüşleri kapsamında yıl boyunca sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Aksu Çayı

Kaynağını Göller Yöresi’nden alan şelale, 160 kilometrelik uzunluğa sahiptir. Çayın antik devirdeki adının Kestros olduğu bilinmektedir. Saniyede 140 metreküp debiye ulaşabilen çay, Davras Dağı’ndan doğarak Kovada Gölü ile birleşmektedir. Yer altı sularına karıştıktan sonra Eğridir Gölü’yle birleşen çay, Göksu Deresi’yle genişleyerek Aksu Ovası üzerinden denize dökülmektedir.

Kurşunlu Şelalesi

Zengin flora ve faunasıyla birlikte öne çıkan Kurşunlu Şelalesi, 2 kilometrelik uzunluğa sahip bir kanyon içerisinde yer almaktadır. Antalya’nın Aksu ilçesinde yer alan doğal güzellik, toplamda yedi adet şelalenin yan yana sıralandığı eşsiz bir atmosfer içerisinde ziyaretçilerini ağırlamaktadır. 1986 yılında turizme kazandırılan şelalenin çevresinde fotoğrafçılık, doğa yürüyüşü ve yaban hayat gözlemciliği gibi aktiviteler yapılabilmektedir. Günübirlik geziler için uygun olan Kurşunlu Şelalesi çevresinde piknik yapılabilecek uygun alanlar bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir: Bungalov Ev Nedir?

Düden Şelalesi

Antalya’nın Kepez ilçesinde yer alan Düden Şelalesi¸ idari olarak Varsak Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. İskender veya Yukarı Düden Şelalesi isimleriyle de bilinmektedir. Düdenbaşı Şelalesi olarak da yaygın kullanıma sahip olan doğal güzellik, kaynağını Pınarbaşı’ndan almaktadır. Antalya – Burdur karayolu arasındaki Pınarbaşı’ndan doğan sular, Bıyıklı Düdeni’ne karışmaktadır. Buradan Varsak Çöküntüsü’ne ulaşan sular, 2 kilometrelik yer altı akışını tamamlayarak Düden Şelalesi üzerinden yeryüzüne çıkmaktadır. Düden Şelalesi, sunduğu manzaraları ve huzurlu atmosferiyle günübirlik ziyaretçilere oldukça keyifli deneyimler sunmaktadır.

İlginizi çekebilir: Cennet Koyu Plajı Nerededir?

Değirmendere Şelalesi (Gizli Cennet Şelalesi)

Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Halitağalar köyü sınırları içerisinde bulunan Değirmendere Şelalesi, 4 katlı bir yapıya sahiptir. Etrafının yeşil ağaçlarla çevrelendiği şelale, turkuaz suları ve huzur verici atmosferiyle ünlüdür. Çevresinde seyir teraslarının bulunduğu şelalenin ikinci katında keşfedilmeye değer niteliklere sahip bir mağara yer almaktadır. Geçmişte Orman İşletmesi tarafından idare edilen şelale, ilerleyen zamanlarda özel bir işletmeye devredildikten sonra Gizli Cennet Şelalesi adını almıştır. Bu bağlamda yiyecek ve içecek servisinin yapıldığı bir restoranın hizmet verdiği şelale, Antalya’nın saklı cennetlerinden biri konumundadır.

İlginizi çekebilir: En İyi Tatil Programı Nasıl Yapılır? Tatilinizi Planlayın

Antalya ülkemizin en güzel şehirlerinden birisidir. Doğal güzelliklerinin yanı sıra plajları ve canlılığıyla tatilcilerin uğrak noktasıdır. Eğer Antalya'da tatil yapmak ve muhteşem doğayı görmek istiyorsanız kiralık villa hizmeti alabilirsiniz.

Favori Listesi
Etbis QR Kod
Takipte Kal
Türsab Logo
Websitemiz Kredi Kartlı
Alışverişlerde 256 Bit SSL
Sertifikası ile Korunmaktadır
Ssl
GÜVENLİ ÖDE
2023 @ Tüm Hakkı Saklıdır. İzinsiz İçerik Kullanılamaz.BöcekSoft